Ish-sundimtari ushtarak i Pakistanit Musharraf, i sëmurë rëndë

Pervez Musharraf

Musharraf është shtruar në spital për tre javë dhe familja ka kërkuar lutje për shëndetin e tij.

Ish-ushtari i ushtrisë pakistaneze Pervez Musharraf është i sëmurë rëndë në Dubai, ka thënë zyra e tij, duke paralajmëruar se 78-vjeçari nuk ka gjasa të shërohet.

Musharraf është shtruar në spital për tre javë “për shkak të një ndërlikimi të sëmundjes së tij”, thuhej në një mesazh në faqen e tij zyrtare në Twitter të premten, informacion nga familja e gjeneralit.

“Duke kaluar në një fazë të vështirë ku shërimi nuk është i mundur dhe organet po keqfunksionojnë. Lutuni për lehtësim në jetën e tij të përditshme, “tha familja në mesazh, ndërsa mohoi gjithashtu raportet e mediave lokale në Pakistan se ai ishte në një ventilator.

Musharraf mori pushtetin në vitin 1999 me anë të grusht shtetit pasi kryeministri i atëhershëm Nawaz Sharif u përpoq ta shkarkonte atë si shef të ushtrisë, duke e emëruar atë mbi oficerët më të lartë një vit më parë.

Gjenerali me katër yje po qeveriste Pakistanin si “shef ekzekutiv” kur ndodhën sulmet e 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara.

Musharraf u rreshtua shpejt me Uashingtonin gjatë ndërhyrjes së tij ushtarake në Afganistanin fqinj dhe nën sundimin e tij, Pakistani u bë një aleat kryesor i SHBA-së.
Ai miratoi transportin e pajisjeve ushtarake të NATO-s në Afganistanin pa dalje në det përmes Pakistanit dhe që SHBA të përdorë bazat ajrore të Pakistanit për mbështetje logjistike.

Në më shumë se shtatë vjet në detyrë, ai mbikëqyri një periudhë të rritjes ekonomike ndërsa shmangu të paktën tre tentativa për atentat.

Ai fitoi një mandat pesë-vjeçar si president në referendum të 2002-shit, por hodhi poshtë premtimet për t’u larguar nga posti i shefit të ushtrisë deri në fund të 2007. Rënia e tij në politikë filloi kur ai tentoi të shkarkonte kryetarin e drejtësisë në vend.

Pas vrasjes së kreut të opozitës në dhjetor 2007, Benazir Bhuttos, gjendja u përkeqësua edhe më shumë dhe humbjet dërrmuese që pësuan aleatët e tij në zgjedhjet e 2008 e lanë Musharrafin të izoluar politikisht.

Një plan për t’u rikthyer në pushtet në vitin 2013 dështoi kur ai u skualifikua nga kandidimi në zgjedhjet e fituara nga Nawaz Sharif – njeriu që ai rrëzoi në 1999.

Musharraf ka jetuar në Emiratet e Bashkuara Arabe që nga viti 2016, kur ndalimi i udhëtimit u hoq dhe atij iu lejua të udhëtonte në Dubai për të kërkuar trajtim mjekësor.

Tre vjet më vonë, ai u dënua me vdekje në mungesë për tradhti, lidhur me vendimin e tij të vitit 2007 për të vendosur rregulla emergjente. Megjithatë, një gjykatë më vonë e anuloi vendimin. /mesazhi