Ja pse duhet t’i konsumoni çdo ditë këto 6 ushqime

Dhurata më e mirë që mund t’i bëni trupit tuaj, është të ushqeheni shëndetshëm.

Kështu që këtu është lista e 10 ushqimeve më të shëndetshme, që ia vlen të vendosni në pjatën tuaj çdo ditë.

Vezët janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave. E verdha e vezës siguron vitamina dhe lëndë ushqyese për vezën. Një nga përfitimet e mëdha të vezëve është se ato rrisin funksionin e trurit.

Kosi, për shkak të vitaminës D që përmban, kosi ndihmon në forcimin e kockave, prandaj dhe në trajtimin e osteoporozës, gjithashtu forcon sistemin imunitar.

Vaji i ullirit konsiderohet si vaji më i shëndetshëm për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të acidit oleik, i cili arrin 83% dhe i përket yndyrnave mono të pangopura. Ndihmon në uljen e kolesterolit të keq (LDL) dhe mirëmbajtjen e kolesterolit të mirë (HDL) në gjak, ndërsa ndihmon në parandalimin e bllokimit të arterieve dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Shafran i Indisë: Sipas studimeve, shafrani ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat potencialisht mbrojnë kundër zhvillimit të formave të ndryshme të kancerit.

Kanella përmban substanca që kanë efekte të forta antioksiduese dhe anti-inflamatore, me përbërësit e saj që ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak. Në fakt, studimet tregojnë se konsumimi ditor i kanellës mund të zvogëlojë diabetin.

Burimi: Olivemagazine.gr