Juventus – Milan, statistika dhe analizë, formacionet e mundshme

Juventusi dhe Milani do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e katërt të Ligës Premier.

Bianconerët janë nikoqir të Rossonerëve në takimin i cili pritet të zhvillohet në Allianz Stadium me fillim nga ora 20:45.

Vendi: Allianz Stadium

Koha: 20:45

Lajme rreth ekipeve

Juventusi

Federico Chiesa pritet të jetë pjesë e skuadrës për ndeshjen e sotme, edhe pse ai pritet ta fillojë takimin nga stoli.

Giorgio Chiellini gjithashtu pritet të fillojë në mbrojtje përkrah Leonardo Bonuccit.

Milani

Zlatan Ibrahimovic nuk do të luajë sot për shkak të lëndimit, ndërsa edhe Olivier Giroud pritet të mungojë.

Fakte

Milani është i pamposhtur në 25 nga 27 ndeshjet e fundit në udhëtim në Serie A.

Milani ka mbajtur portën e pastër në 7 nga 8 ndeshjet e fundit në Serie A.

Milani ka fituar si në pjesën e parë ashtu edhe në kohën e plotë në 7 nga 8 ndeshjet e fundit në Serie A.

Janë shënuar mbi 3 gola në 7 nga 8 ndeshjet e fundit të Juventusit në Serie A.

Juventusi ka parë mbi 3 gola në 3 ndeshjet e fundit kundër Milanit në të gjitha garat.

Analizë

Juventusi pësoi një humbje të vonshme nga Napoli pavarësisht se kaloi në epërsi shumë herët dhe dukej kryesisht në kontroll të lojës së javës së kaluar.

Milani vazhdoi fillimin e tyre të përsosur deri më tani këtë sezon me një fitore dominuese kundër Lazios.

Juventusi kreu ndeshjen e parë pa pranuar gol që nga marsi dhe do të përpiqet të ndërtojë vrullin pozitiv nga fitorja e tyre 3-0 kundër Malmo, ndërsa Milani do të dëshirojë të kthehet nga humbja e tyre në Anfield.

Formacionet e mundshme

Juventus: Szczesny; Danilo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Cuadrado, Bentancur, Locatelli, Rabiot; Dybala, Morata

Milan: Maignan; Florenzi, Romagnoli, Tomori, Theo Hernandez; Kessie, Tonali; Saelemaekers, Brahim Diaz, Leao; Rebic

Parashikimi: Juventus 1-1 Milan