Kek i shpejtë Batoni

Përbërësit

2 vezë

2,5 gota të çajit vaj vegjetal

2 gota të çajit qumësht

1 gotë sheqer

2,5 gota miell

2 lugë të gjellës kakao

1 vanilje

1 Pluhur pjekje

PËRMBI

150 gr çokollatë e shkrirë

Hapat

  1. Në një pjatë të thellë rrahni vezët pastaj ia shtoni sheqerin dhe e vazhdoni përzierjën me mikser.
  2. Me rend ia shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, glazurën e ndani në dy pjesë.
  3. Pjesën e glazurës së bardhë e derdhni tek ena e pjekjës ndërsa tjetrës ia shtoni kakaon dhe e vazhdoni përzierjën.
  4. Se fundmi ia bashkangjisni edhe pjesën me kakao, kekun e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 165 gradë celsius për 35-40 minuta.
  5. Pas pjekjës e lëmë pak të ftohet, fillojmë ta shkrimë çokollatën dhe pas shkrierjës ia derdhim kekut përmbi.

Ju bëftë mirë! /albeu.com/