Kina godet me sanksione hakmarrëse

A man uses his smartphone as he walks past an H&M clothing store at a shopping mall in Beijing, Friday, March 26, 2021. H&M disappeared from the internet in China as the government raised pressure on shoe and clothing brands and announced sanctions Friday against British officials in a spiraling fight over complaints of abuses in the Xinjiang region. (AP Photo/Mark Schiefelbein)

Akuzat për abuzime të të drejtave të njeriut ndaj Kinës bënë që Kina të përgjigjet me sanksione hakmarrëse ndaj individëve dhe kompanive përendimore kryesisht Amerikane dhe Kanadeze

Këto tensione vijnë pasi Grupet e të drejtave të njeriut besojnë se Kina ka arrestuar më shumë se një milion Ujgurë gjatë viteve të fundit në ato që shteti i përcakton si “kampe të riedukimit”. Ka të dhëna se Ujgurët përdoren për punë të detyruar dhe se gratë janë sterilizuar me forcë.. Kina i mohon akuzat duke thënë se janë duke parandaluar ekstremizmin.
Dyqanet Hennes & Mauritz AB në pjesë të Kinës po mbyllen nga pronarët pas bojkotit jozyrtar kinez. Markat japoneze Muji dhe Uniqlo u përfshinë në këtë grindje këtë javë ndërsa aksionet e Nike Inc. u fundosën nga frika e ndikimit kinez. Të shtunën Ministria e Jashtme e Kinës njoftoi sanksione ndaj disa deputetëve kanadez, ndaj disa organizatave në SHBA siq është edhe USCIRF (Komisioni Amerikan për Liri Fetare Ndërkombëtare).

Ata që janë sanksionuar nuk do të lejohen në Kinë, Hong Kong ose Makau dhe qytetarët kinezë nuk duhet të komunikojnë me ta./Mesazhi.com