Kjo është përzierja që shëron shumë sëmundje

Xhenxhefili dhe mjalti mund të konsumohen në formën e tonikut apo shurupit. Kjo arrihet duke krijuar një përzierje të të dy ingredientëve duke i holluar pak me ujë.

Ky lëng i vjen në ndihmë aparatit tretës për shkak të vlerave fantastike të xhenxhefilit. Për më tepër, si xhenxhefili ashtu edhe mjalti kanë vlera antioksidante.

Kombinimi i tyre rrit fuqinë e sistemit imunitar. Mjafton një lugë nga ky tonik që njerëzit me një sistem tretës të dobët, të ndihen më mirë.

Përgatitja

Përgatitja është mjaft e thjeshtë. Vloni një enë me 500 ml ujë dhe shtoni xhinxherin e prerë në rriska. Rreth 10 cm gjatësi rrënje xhinxheri është e mjaftueshme.

Xhenxhefili apo xhinxheri vlon në ujë për 5-7 minuta dhe më pas hiqet nga zjarri dhe lihet të ftohet pak. Shtohet 200 ml mjaltë dhe pasi të ftohet përzierja mund të ruhet në frigorifer dhe të konsumohet çdo ditë.

Në ditët kur imuniteti është në rënie një gjysëm gote nga ky shurup do të mjaftojë.

Toniku me xhenxhefil dhe mjaltë ka një nivel të lartë proteinash e si rrjedhojë ndihmon sistemin tretës, stimulon shpërbërjen e yndyrnave.

Nga ana tjetër, toniku stimulon rritjen e florës intestinale që përshpejton tretjen dhe lehtëson lëvizjet e zorrëve.

Së fundmi, toniku me mjaltë dhe xhenxhefil ka aftësinë të thithë përbërësit e tjerë nga ushqimi dhe të reduktojë mbetjet.

Toniku mund të përdoret edhe nga fëmijët për t’i qetësuar nga dhimbjet e stomakut. Toniku është një zgjidhje që të qetëson se sa një kurë e mirëfilltë medicinale.

Për këto arsye, shumë njerëz në mbarë botën, mbajnë gjithmonë xhenxhefil dhe mjaltë në shtëpinë e tyre sa herë që kanë kollë ose ftohen.

Karamelet me xhenxhefil dhe mjaltë janë gjithashtu një variant popullor i kësaj përzierje magjike.

Nëse keni fytin të acaruar dhe nuk jeni në gjendje të flisni, atëherë duhet të konsumoni këto karamele dhe fyti juaj do të shërohet menjëherë.

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe xhenxhefilit në kurimin e sëmundjeve respiratore nuk kanë të krahasuar.

Ndoshta nuk e dinit, por mjalti është një ndërmjetësues i shkëlqyeshëm për të transmetuar vlerat e erëzave si xhenxhefili në organizëm.

Si mjalti ashtu edhe xhenxhefili kanë vlerat e tyre të vecanta, por kombinimi i të dyjave i jep organizmit një bonus shtesë.

Mënyra më e mirë për të konsumuar mjaltë dhe xhenxhefil është të përziesh një lugë me lëngun e xhenxhefilit dhe një lugë mjaltë.

Vlerat e mjaltit me xhenxhefil

Shëndeti i zemrës

Toniku i mjaltit dhe xhenxhefilit është plot antioksidantë që zbusin sjelljen agressive të substancave të quajtura prostaglandin.

Këto substanca përthithen nga acidet e yndyrës në formën e enzimave. Prostaglandinat gjenden në të gjithë trupin dhe ndihmojnë funksionet e të gjithë organeve.

Sa i përket shëndetit të zemrës, toniku i mjaltit dhe xhenxhefilit ul tensionin e gjakut dhe rrezikun e sëmundjeve si arterioskleroza.

Besohet se përzierja e mjaltit me xhenxhefil dhe piper të zi mund të minimizojë efektet e azmës. Ky kombinim është natyralisht çlirues dhe anti inflamator dhe rregullon fluksin e oksigjenit në mushkëri.