Numri i të vdekurve nga tërmeti

Të paktën 9,057 vdekje janë raportuar në Turqi, ndërsa 2,530 njerëz kanë vdekur në Siri. Numri i të vdekurve ka të ngjarë të vazhdojë të rritet.

Më shumë se 8,000 njerëz janë nxjerrë nga rrënojat në Turqi, ndërsa rreth 380,000 janë strehuar në strehimoret apo hotelet qeveritare, thanë autoritetet.

Ministri turk i shëndetësisë Fahrettin Koca tha se 1,647 njerëz u vranë vetëm në Hatay, numri më i lartë i çdo province turke. Të paktën 1,846 njerëz janë shpëtuar në Hatay që nga mbrëmja e së martës, shtoi Koca.

Autoritetet turke thonë se rreth 13.5 milionë njerëz janë prekur në një zonë që shtrihet afërsisht 450 km (280 milje) nga Adana në perëndim në Diyarbakir në lindje dhe 300 km (186 milje) nga Malatya në veri deri në Hatay në jug. /mesazhi