Plagoset rëndë zyrtari i lartë i Hamasit në Gaza

Zyrtari i lartë i Hamasit Imad Al-Alami u plagos rëndë të martën, pasi kishte marrë plagë në kokë.

Zëdhënësi i Hamasit në Gaza, Fazi Barhoum, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Al-Alami ishte plagosur në shtëpi dhe ishte në gjendje kritike.

Raportet e mediave flasin se Al-Alami ishte viktimë e një përpjekjeje për vrasje. Mediat arabe raportojnë se ai po lufton për jetë.

Al-Alami është një aktivist i njohur i Hamasit në Rripin e Gazës, dhe më parë ka shërbyer si përfaqësues i Hamasit në Iran.

Ai ka marrë pjesë në të gjitha bisedimet me Hamasin me bashkësinë ndërkombëtare, duke përfshirë procesin e pajtimit palestinez, armëpushimin gjatë luftës së Gazës 2014 dhe bisedimeve mbi shkembimin e pengjeve. Ai është i njohur për operimin nën radar, duke shmangur paraqitjet publike dhe mediat.

Al-Alami pati plagë të rënda në këmbë në vitin 2014 pasi një raketë izraelite kishte goditur shtëpinë e tij. Ai u largua për në Turqi, ku mori kujdes mjekësor. /MESAZHI/