Pse po ndodhin rrëmbimet e nxënësve në Nigeri?

A man stands in the deserted school dormitory after bandits invaded and took away over 300 schoolgirls in Jangede, Zamfara State in northwest Nigeria, on February 26, 2021. - More than 300 schoolgirls were abducted by gunmen in northwest Nigeria on February 26, 2021 in the country's latest mass kidnapping, and a rescue bid was under way, regional police said. A suspected criminal gang attacked the Government Girls Science Secondary School in Jangebe, a village in Zamfara state, around 1 am, police and a local official said. It is Nigeria's third school attack in less than three months -- a series that has revived traumatic memories of the "Chibok girls" kidnapped by jihadists nearly seven years ago. (Photo by Habibu ILIYASU / AFP) (Photo by HABIBU ILIYASU/AFP via Getty Images)

Që nga dhjetori, më shumë se 600 nxënës janë rrëmbyer nga shkollat në veri-perëndim të Nigerisë.

Rrëmbimi i së premtes i 317 nxënësve nga Jangebe së Zamfaras, ishte rrëmbimi i dytë masiv brenda 10 ditëve. Autoritetet thonë se sulmet e fundit mbi shkollat janë kryer nga banditë.

Kryesisht në shënjestër të rrëmbimeve ishin udhëtarët të cilët paguanin pastaj për lirimin e tyre mirëpo që nga rrëmbimi i 276 nxënëseve nga Çibokët në vitin 2014, shumë grupe të armatosura  po bëjnë të njëjtën. Presidenti i vendit Muhamed Buhari thotë se guvernatorët e shtetit po e ushqejnë krizën duke u ofruar shpërblime banditëve për pendim dhe dorëzim.

Organizatorit të rrëmbimit në muajin dhjetor dhe bandës së tij iu premtua akomodim në qytet nga Guvernatori Matawalle si dhe ndihma për përmirësimin e jetesës së tyre.

Ndërsa i njëjti, gjatë verës së kaluar u premtoi nga dy lopë çdo banditi që dorëzohet. Ngjashëm vepruan edhe guvernatorë tjerë duke e bërë këtë si diçka fitimprurëse. /Mesazhi.com