Rasti Khashoggi: E fejuara kërkon të dënohet princi Saudit

ISTANBUL, TURKEY - JULY 03: Hatice Cengiz, the fiancee of murdered Washington Post journalist Jamal Khashoggi, speaks to the media after the first session of the murder trial outside the Caglayan Court House on July 03, 2020 in Istanbul, Turkey. Twenty Saudi nationals went on trial in absentia over the murder of Jamal Khashoggi who was killed inside the Saudi Consulate in 2018. (Photo by Chris McGrath/Getty Images)

E fejuara e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi ka kërkuar që princi i kurorës i Arabisë Saudite të ndëshkohet pa vonesë për vrasjen e tij.

“Kjo jo vetëm që do të sjellë drejtësinë që kemi kërkuar, por gjithashtu mund ta parandalojë përsëritjen e veprimeve të ngjashme,,” tha Hatice Cengiz në një deklaratë.

Kjo vjen pasi një raport i inteligjencës amerikane zbuloi se Princi i Kurorës Mohammed Bin Salman kishte miratuar vrasjen e Khashoggit.

Arabia Saudite e ka hedhur poshtë raportin.

Gazetari Saudit u vra gjatë një vizite në konsullatën Saudite në Stamboll, në tetor të vitit 2018 dhe trupi i tij u copëtua. Ai kishte qenë dikur një këshilltar i qeverisë Saudite dhe gjithashtu ishte i afërt me familjen mbretërore, mirëpo pas prishjes së raporteve ai mërgoi në SHBA në vitin 2017.

Nga atje ai shkruante në gazetën Washington Post ku kritikonte politikat e Princit Mohammed. /Mesazhi.com