Rrushi/ Ja pse është fruti më i mirë në mesin e të gjithë frutave vjeshtore

Rrushi është një ushqim i përshtatshëm dhe i mirë në shumë tavolina.

Për mijëra vjet, rrushi është përdorur në disa kultura si ilaç. Secili prej këtyre kokrrave të vegjël është i ngarkuar me mbi 1,600 përbërës dhe shumë prej tyre mund t’ju ndihmojnë të mbani shëndetin.

Ndihmon zemrën: Rrushi është një burim i mirë i kaliumit, një mineral që ndihmon në balancimin e lëngjeve në trupin tuaj. Kaliumi mund të ndihmojë në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Shumica e njerëzve nuk e marrin mjaftueshëm këtë lëndë ushqyese, kështu që ngrënia e rrushit mund të ndihmojë në mbushjen e boshllëkut.

Lëkurë dhe flokë të shëndetshëm: Farat e rrushit janë të pasura me vitaminë E, e cila ndihmon lëkurën tuaj të qëndrojë e lëmuar dhe e hidratuar. Komponimet e tjera në rrush mund të ndihmojnë në parandalimin e akneve dhe rrisin rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës tuaj për flokë më të shëndetshëm.

Humbje peshe: Ju nuk do të mendonit se një frut kaq i ëmbël mund t’ju ndihmojë të hiqni disa kilogramë të padëshiruar, por rrushi mund ta bëjë këtë. Një përbërës natyral që ato përmbajnë duket se e bën më të vështirë për qelizat tuaja të ruajnë yndyrën. Mund të ndihmojë gjithashtu që qelizat yndyrore në trupin tuaj të shpërbëhen me një ritëm më të shpejtë. Vetëm kini kujdes të mos hani shumë. Një racion është 1/2 filxhan, ose rreth 16 kokrra rrush.

Mbrojtja e syve: Kimikatet natyrore në rrush lehtësojnë inflamacionin në trupin tuaj dhe ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja nga dëmtimi. Ky është një lajm i mirë për sytë tuaj. Studimet tregojnë se një dietë që përfshin rrush mund të parandalojë ose vonojë sëmundjet e zakonshme të syve, si katarakti dhe glaukoma.

Përmirësim i sistemit imunitar: Një përbërës në rrush i quajtur resveratrol mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar – mbrojtjen e trupit tuaj kundër mikrobeve. Duhet të bëhen më shumë kërkime për të gjetur saktësisht se si mund të ndihmojë, por një ditë, ju mund të shihni resveratrol në produkte për të ndihmuar në shërimin e plagëve ose parandalimin e infeksioneve bakteriale.

Mirë për trurin: Resveratroli në rrush ngadalëson prishjen e qelizave që ndodh natyrshëm kur plakeni. Kjo mund të parandalojë formimin e pllakave të dëmshme në trurin tuaj dhe ngadalësimin e funksionimit të tij.

Lehtësimi i kapsllëkut: Përmbajtja e lartë e ujit në rrush mund të ndihmojë sistemin tuaj tretës të funksionojë më mirë. Rrushi është gjithashtu plot me fibra të patretshme, të cilat mund të çojnë në jashtëqitje më të butë.

Gjumë më i mirë: Lëkurat e rrushit janë të larta në melatonin, një kimikat që mund të përmirësojë gjumin tuaj. Studimet tregojnë se melatonina lehtëson vonesën dhe pagjumësinë, dhe mund të ndihmojë në stabilizimin e humorit tuaj.

Mban sheqerin në gjak të ulët: Rrushi ka një “indeks të ulët glicemik”, që do të thotë se nuk e rrit sheqerin tuaj në gjak shumë shpejt. Për shkak të kësaj, ato janë një zgjedhje e mirë e frutave nëse keni diabet. Polifenolet në rrushin vjollcë – komponimet që u japin ngjyrën e tyre – gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e diabetit të tipit 2.

Mbrojtja e kancerit: Hulumtimet tregojnë se antioksidantët në rrush mund të parandalojnë ose vonojnë rritjen e qelizave të kancerit. Disa kancere nga të cilat mund t’ju mbrojnë përfshijnë gojën, mushkëritë, fytin, pankreasin, prostatën dhe zorrën e trashë.

Fruta të freskëta por jo lëng frutash: Disa procese që e bëjnë lëng kanë të njëjtat lëndë ushqyese si rrushi, por ngrënia e frutave të freskëta duket se ju jep përfitimet më të mëdha shëndetësore. Dhe ndërsa lëngu i rrushit është i mirë edhe për ju, përpiquni të mos e pini shumë shpesh. Lëngu është i pasur me sheqer dhe do të humbisni fibrat dietike që rrushi i tërë ka.

Zgjidhni ngjyrën e duhur: Sasia e antioksidantëve në rrush varet nga varieteti, vendi ku janë rritur dhe mënyra se si mblidhen dhe përpunohen. Eshtë e qartë, megjithatë, se rrushi i kuq i errët dhe vjollcë përmbajnë më shumë antioksidantë sesa llojet e bardha ose jeshile./shendeti/