Sallatë e ftohtë me oriz nga zonja Vjollca

Sallatë e ftohtë me oriz

Përbërësit:

-300 gr oriz Arborio
– 150 gr domate qershi
– 150 gr djath kaçkavall
– 100 gr proshutë koto
– 80 gr bizele
– 1 spec të kuq
– 1 spec të verdhë
– 80 gr ullinj të zi
– 80 gr kastravec turshi
– 2 qepë të njoma të holla
– kripë dhe piper të zi
– pak vaj ulliri

Përgatitja:

Fillimisht ziejmë bizelet për 5 minuta I kullojmë dhe I lëmë mënjanë. Në një tenxhere me ujë të bollshëm ziejmë oriizn për aq minua sa është shteruar në etiketë e më pas e kullojmë dhe e lëmë të ftohet në frigorifer. Specat dhe kackavallin e presim në kubikë të vegjël, ullinjtë, qepët e njoma dhe kastravecat turshi I presim në rondele.

Po ashtu proshutën dhe domatet I presim në kubikë. Të gjtihë përbërësit orizin e të gjtiha sa thamë më lart I bashkojmë në një tas I japim shije me kripë, piper të zi, pak vaj ulliri I përziejmë mirë dhe e shërbejmë.

Shënim: Në këtë recetë mund të shtoni dhe peshk ton me vaj duke I kulluar vajin më parë e më pas e përziejmë në tas.