Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim: Barcelona – Real Madrid

Barcelona dhe Real Madridi do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 10-të të sezonit 2021/22 në La Liga.

Katalunasit janë nikoqir të rivalëve të urryer në El Clasicon e parë të sezonit, takim i cili pritet të zhvillohet në Camp Nou nga ora 16:15.

Vendi: Camp Nou

Koha: 16:15

Lajme rreth ekipeve

Barcelona

Ronald Araujo mungon për shkak të lëndimit, dhe kjo nuk është çështja e fundit në mbrojtje.

Jordi Alba ka pasur një tendosje në këmbë dhe është një dyshim serioz për këtë, që do të thotë se Alejandro Balde mund të startojë.

Martin Braithëaite është një mungesë afatgjatë dhe mesfushori Pedri duket se do të mbetet jashtë, gjë që është një tjetër goditje e madhe.

Ousmane Dembele po i afrohet një rikthimi, por ai pothuajse me siguri nuk do të rrezikohet në këtë ndeshje.

Real Madrid

Dani Ceballos dhe Gareth Bale mbeten jashtë për të ardhmen e parashikueshme, por ka një lajm të mirë për Dani Carvajal dhe Eden Hazard, të cilët janë kthyer. Asnjëri nuk do të jetë mjaftueshëm në formë për të filluar, por ata mund të paraqiten nga bankina.

Luka Jovic dhe Isco Alarcon po ashtu janë duke luftuar me lëndime të vogla dhe janë klasifikuar si të dyshuar për këtë ndeshje.

Rodrygo Goes duhet të mbajë vendin e tij në anën e djathtë të sulmit, pasi ka impresionuar me një gol herën e fundit.

Fakte

Real Madridi ka fituar 3 ndeshjet e fundit kundër Barcelonës në të gjitha garat.

Ka pasur mbi 3 gola të shënuar në 5 nga 6 ndeshjet e fundit të Barcelonës në shtëpi në La Liga.

Real Madridi ka shënuar të paktën 2 gola në 3 ndeshjet e fundit kundër Barcelonës në të gjitha garat.

Barcelona ka pasur një sezon të vështirë deri më tani, si brenda dhe jashtë fushës, por java e fundit ka ndryshuar ndjenjën rreth Camp Nou. Fillimisht erdhi një kontratë e re për mesfushorin Pedri përpara një fitoreje të madhe ndaj Valencias në La Liga, dhe kjo u pasua nga një fitore shumë e nevojshme në Ligën e Kampionëve ndaj Dynamo Kyiv falë golit të Gerard Pique dhe një kontratë të re për një tjetër yll të ri, Ansu Fati.

E gjithë kjo ka parë pak optimizëm të kthehet në Camp Nou, dhe nga askund, Barca është rikthyer në dy pikë mbrapa Real Madridit në tabelën e La Ligas. Kjo e bën këtë El Clasico edhe më tërheqës, por mos harroni, Barça ende ka problemet e saj. Skuadra e Ronald Koeman nuk ishte veçanërisht mbresëlënëse në fitoren e tyre ndaj Kievit dhe ata ende po luftojnë për të marrë kontrollin e plotë të ndeshjeve.

Real Madridi gjithashtu pati një kohë të vështirë në fillim pas kthimit nga pushimi ndërkombëtar, duke humbur ndeshje radhazi në La Liga dhe Ligën e Kampionëve. Ata nuk luajtën në raundin e fundit të ndeshjeve të La Liga për shkak të një shtyrjeje, por ata mundën Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve gjatë javës.

Vinicius vazhdoi sezonin e tij të shkëlqyer me një shënim, duke bërë shtatë gola dhe pesë asistime në 11 paraqitje, ndërsa Karim Benzema dhe Rodrygo gjithashtu shënuan. Vinicius, në veçanti, do të shpresojë të shkaktojë shumë dëme ndaj Barçës duke pasur parasysh pikëpyetjet në krahun e djathtë të Barcelonës, dhe Rodrygo mund të argëtohet nëse Alba mungon.

El Clasicot janë gjithmonë të vështira për t’u parashikuar, por Real Madridi ka një identitet shumë më të qartë dhe ata janë shumë më të aftë për të prodhuar një performancë të mprehtë nën presion. Njerëzit e Carlo Ancelottit duhet të shihen si favorit këtu, por mund të ketë disa gola.

Formacionet e mundshme

Barcelona: Ter Stegen; Dest, Pique, Garcia, Alba; De Jong, Busquets, Gavi; Coutinho, Depay, Fati;

Real Madrid: Courtois; Nacho, Militao, Alaba, Mendy; Kroos, Casemiro, Modric, Valverde; Benzema, Vinicius Jr;

Parashikimi: Barcelona 1-3 Real Madrid