Sveçla: Sot në mbrëmje pritet të nisen për në Kosovë trupat e 10 personave të vdekur në aksidentin në Kroaci

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci do të nisen sot në mbrëmje.

Ai po ashtu tha se edhe personat që kanë shpëtuar nga aksidenti i autobusit nga Kosova do të mund të nisen të martën në orët e vona.

“…janë realizuar 5 autopsi dhe të martën pritet të realizohen edhe 5 të tjera dhe kjo bëhet sipas ligjeve të Kroacisë dhe në momentin që kryhen do të jemi të gatshëm dhe kjo besoj që mund të ndodhë që të martën në mbrëmje dhe pastaj është çështje e udhëtimit deri sa të mbërrijnë në Kosovë”, tha Sveçla të hënën në RTV Dukagjini.

Sveçla shtoi se nuk ka pasur komunikim me ngasësin e autobusit.

Si pasojë e aksidentit, që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit më 25 korrik në Kroaci, kanë vdekur 10 persona dhe janë plagosur mbi 40 të tjerë.