Syfyri dhe iftari kur jeni për ngutë! (FOTO dhe RECEPTA)

Si pjesë e muajit të shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë në mbarë botën do të përmbahen nga ushqimi dhe uji, midis agimit dhe muzgut.

Myslimanët që mbajnë agjërimin zakonisht zgjohen para agimit dhe hanë një vakt “syfyr”, që do të thotë se ata duhet të bëjnë diçka të shpejtë që do t’i mbajne te ngopur gjatë gjithë ditës.

“Iftari”  vjen me sfidat e veta – familjet dhe miqtë zakonisht mblidhen për darka të mëdha festive, të cilat shpesh mund të mbushen me ushqime joshëse.

   • Syfyri, kur jeni per ngute!
    Je zgjuar me vonese e nuk ke kohe te hash syfyr??? Provoje kete: Kos, hurma, dhe fara. 
   • Prap me vonese? Boronica, veze e vier, avokado

  Mos i leni pas dore as smoothiet, pasi ato kane vlera te larta ushqyese. Ja si kjo me spinaq dhe portokall, fara chia, dhe kos natyral.

  • Pjate e shpejte me musli, molla dhe boronice
  • Smoothie e bere me vaj peshku, spinaq, dhe proteina.
  • Mund te mos kete shkuar ne mendje, por ta perziesh shalqirin me djath kackaval fitohet nje shije e perkyer. Se nuk do kohe, mos te flasim!
  • Ngopje dhe shije, te dyja ne nje gote! Provojini dritherat e perziera e fruta dhe kos sipas shijes suaj. Mund te shtoni dhe arra. As nuk ju lodhin, e as nuk ju mundojne nese keni ndjeshmeri. 
   Kur kemi pak me shume kohe, mund te pergatisim keto “cokolata” nga hurmat. Jan super energjike dhe te shijshme. Behen duke i perzier hurmat e qeruara me arra. Futen ne frigorifer dhe marrin formen e deshiruar.
 • Tost me veze dhe avokado. Nese keni pak me shume kohe, merreni buken e thekur dhe lyejeni me kreme qe permban avokado, e ne mungese te saj barishte. Hidheni vezen e pastaj permbi domate te reja.
 • Veze te mbushura

  Vezet e mbushura me djath apo krema te ndryshme jane trendi i fundit ne kuzhine. E lehte per tu ngrene, e shpejte per tu pergatitur.

 • Fergese me kungull dhe kerpudha. 
  Përgatiteni një herë dhe hajeni për disa ditë. Është e lehtë për t’u ngrohur në mikrovalë kështu që nuk kaloni kohë në gatim në mes të natës. Vezët dhe djathi janë një burim i shkëlqyer i proteinave. Gjithashtu provojeni me spinaq, speca mishtak, domate ose ullinj.
  —Veze dhe sallate
 • Pse të mos hani një sallatë për syfyr? Disa vezë shume te ziera, perime dhe kos. Keto jane krejt cka duhen per nje sallate te mrekullueshme.
 •  Muesli te thjeshte
 •  Muesli është një burim i mirë i fibrave dhe mund të ketë pak sheqer nëse zgjedh përbërësit e saktë. Provoni këtë për një syfyr gjatë Ramazanit
  Kollomoq, mango, ereza
 • Pule me perime
 • Hidhni disa krihë pule, speca, kungulleshka dhe qepë gjatë pjekjes. Hidhini erëza dhe piqeni për 30 minuta.
 • Bulgur me sallate dhe jogurt
 • “Seriozisht, kjo është pjata e preferuar. Është kaq e këndshme dhe e lehtë. Përdorim kos për proteina shtesë. Gruri bulgur është i mbushur me fibra, vitamina B dhe hekur.
  How to break your fast like a champ.
 • Ide per skare
 • Supe zvicerane me thjereza
  Kjo supë me thjerrëza është e mbushur me vitaminë K, magnez, hekur dhe fibra! Dhe është e shijshme. “
 • /MESAZHI.COM/