Teknologjia 5-nanometër e procesorëve vjen tek orët inteligjente

Kompania thotë se ofron 20% më shumë performancë procesorike dhe 10 herë më shumë grafike krahasuar me çipin e vjetër për orët inteligjente.

Samsung prezantoi Exynos W920, procesorin e ri dizajnuar specifikisht për smartfonët dhe veshjet inteligjente. Vjen me një modem LTE të integruar dhe është çipi i parë për orët inteligjente ndërtuar mbi arkitekturën 5-nanometër EUV (extreme ultra-violet) sipas Samsung.

Çipi ka një procesor me dy bërthama Cortex-A55, një grafikë Mali-G68 dhe një procesor Cortex-M55 dedikuar ekraneve “Always On” dhe redukton konsumin e energjisë

Kompania thotë se ofron 20% më shumë performancë procesorike dhe 10 herë më shumë grafike krahasuar me çipin e vjetër për orët inteligjente.

Në njoftimin për media Samsung tha se procesori i përshtatet platformës së re të unifikuar për veshjet inteligjente zhvilluar në bashkëpunim me Google dhe që do të mbërrijë së shpejti në Galaxy Watch e ri.

Ditën e nesërme Samsung pritet të zbulojë smartfonë të rinj në Galaxy Unpacked ku pritet edhe ora inteligjente në fjalë. /PCWorld Albanian