Turqia emëron “TURKOVAC” vaksinën vendase kundër virusit COVID-19

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka emëruar “Turkovac” kandidatin e vendit për zhvillimin indigjen të vaksinës së koronavirusit të ri (COVID-19), raporton Anadolu Agency (AA).

Programi i zhvillimit të vaksinave, i cili vazhdon me vullnetarë në provat klinike të ‘fazës 3’, filloi në Spitalin e Qytetit të Ankarasë, me presidentin Erdoğan i cili mori pjesë përmes video-konferencës.

Duke folur në ngjarje, Erdoğan tha se Turqia rriti përpjekjet e saj të inokulimit me vaksinat e importuara nga Gjermania dhe Kina, por theksoi se vaksinat vendase do të ndihmonin në kontrollin e infeksionit në një të ardhme më të gjerë.

“Turqia në javët e ardhshme do të ulë moshën e vaksinimit në 18 vjeç”, tha presidenti turk. /aa