UEFA heq rregullin e golit si mysafir

UEFA ka larguar rregullin e golit si mysafir në të gjitha kompeticionet e saj për klube nga sezoni i ardhshëm 2021/22.

Shtëpia evropiane e futbollit UEFA ka njoftuar që ka larguar njërin nga rregullat më të rëndësishëm të këtij kompeticioni, transmeton lajmi.net.

Nga sezoni i ardhshëm 2021/22 në ndeshjet me eliminim direkt në garat për klube nuk do të vlej më rregulli i golit si mysafir që ka pasur një rëndësi të madhe për golat që shënonin skuadrat mysafire.

Nësë dy ekipet shënojnë numrin e njëjtë të golave në ndeshjet e eliminimit direkt tani do të kenë dy pjesë nga 15 minuta kohë shtesë dhe më pas penalltitë nëse janë të nevojshme.