Uragani Harvey godet SHBA-të

Uragani Harvey ka goditur në kontinentin amerikan, ku priten më shumë se 90 cm shi përgjatë bregut të Teksasit dhe pjesëve të Luizianës.

Banorët gjithashtu mund të përballen me vëshime si pasojë e rritjes së niveleve të ujit.

Ndërkohë mijëra banorë u evakuuan nga përmbytjet dhe shkatërrimet e pritura shkatërruese, shumë banorë i sfiduan urdhrat e evakuimit dhe iu shpërndanë ushqime dhe lëndë djegëse.

Rreth 5,8 milionë njerëz besohet të goditen nga stuhia, ndërsa katastrofa ka prekur edhe rafineritë, të cilat tashmë ka ngritur çmimet e benzinës.

Si një stuhi e kategorisë 4, Harvey mund të çrrënjosë pemët, të shkatërronte shtëpitë dhe të prishte shërbimet elektrike dhe të komunikimit.

Kjo është stuhia e parë e madhe që ka goditur Shtetet e Bashkuara, që kur Uragani Wilma goditi Floridan në vitin 2005. /MESAZHI/