Vaji që vret mikrobet dhe shëron sëmundjet e lëkurës

Ekzistojnë shumë produkte në dispozicionin tuaj për të trajtuar djegiet, kafshimet e ndonjë kafshe apo pickimet e insekteve dhe sëmundjet e tjera të lëkurës, por a nuk do të ishte efikase sikur të kishit dhe trajtime me më pak kosto?

Ju mund ta përgatisni në shtëpi një të tillë me përbërës natyralë. Nuk ka kimikate dhe ju ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve, vret mikrobet, bakteret dhe kërpudhat, si dhe lufton viruset.

Përbërësit për ta bërë tuajin
Nëse nuk rrisni asnjë nga këto barishte në shtëpi, sigurohuni që të gjitha bimët që bleni të jenë organike.

Pak lulelakër të grirë: Sulmon bakteret

Gjethe ulliri (ose vaj ulliri): E dobishme për shërimin e ekzemës.

1 Lugë rrëshirë pishe: Ju mund ta përdorni këtë barishte për të vulosur dhe për të shëruar plagët. Ajo gjithashtu ka veti anti-inflamatore.

1 lugë gjelle mjaltë: Mjalti zvogëlon rrezikun për infeksion dhe gjithashtu është jashtëzakonisht i dobishëm për lëkurën.

2-4 qumësht blete: Një tjetër produkt për lëkurën është qumështi i bletës. Ju mund të përdorni këtë substancë për të shëruar dhe zbutur lëkurën tuaj./Mesazhi/