Vetëm nga një pikë për Real Madridin, Barcelonën dhe Atleticon

Real Madridi i ka ndarë pikët me Cadizin në kuadër të javës së 37-të në La Liga, pasi ndeshja përfundoi 1-1.

Pas vetëm pesë minutash lojë, Los Blancos kaluan në epërsi me anë të Mariano Diazit, që u asisitua prej Rodrygos,.

Por, vendasit i barazuan shifrat në 1-1 falë golit të Ruben Sobrino (37’), duke shkuar në pushimin mes pjesë të barabart.

Në 45 minutat e dytë, Vallecano mund të kishte fituar tre pikë, nëse Alvaro Negredo mos të dështonte nga penalltia në minutën e 61-të.

Me barazim kaloi edhe ndeshja në mes të Barcelonës dhe Getafes, por që nuk pati gola.

Katalunasit ia dolën të dominon ndeshjen, mirëpo jo edhe të shënonin gol, duke u ndarë të kënaqur me një pikë.

Me rezultatin 1-1 përfundoi edhe derbi mes Atletico Madridit dhe Sevillës, duke bërë që po ashtu skuadrat t’i ndanin pikët.

Të parët që kaluan në epërsi ishin Los Cholchoneros që shënuan me anë të Jose Gimenez, me një asistim të Yannick Carrascos.

Ndërsa, për Sevillën realizoi En Nesyri në minutën e 85-të, me Torres që ishte asistuesi.

Pas javës së 37-të, Real Madridi tashmë i shpallur kampion ka 85 pikë, Barcelona me 73 sosh dhe Atletico Madridi me 68.