7 përfitime shëndetësore të majdanozit

Majdanozi është kultivuar nga njeriu për dy mijë vjetët e fundit, dhe fillimisht është përdorur si një bimë medicinale, dhe vetëm më vonë është konsideruar të jetë një nga erëzat më të njohura.

Ushqyesit që gjenden në majdanoz përfshijnë vitaminat A, C, E dhe K, tiaminë, riboflavin, niacinë, vitamina B6 dhe B12, acid pantotenik, kalcium, hekur, magnez, fosfat, zink, kalium dhe bakër.

Cilat janë përfitimet shëndetsore të majdanozit?

1. Ndihmon për kontrollin e sheqerit të lartë në gjak.
2. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të artritit reumatik.
3. Ndihmon në parandalimin e kancerit.
4. Ulë inflamacionin.
5. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve tek personat që vuajnë nga osteoporoza.
6. Ndikon në forcimin e sistemit imunitar.
7. Ndihmoni me dietën tuaj.

Në rast se konsumohet në porcione të vogla, majdanozi i jep organizmit ushqime të pakta. Ndërsa në sasi të mëdha majdanozi është një burim i rëndësishëm nga pikëpamja ushqimore. Konkretisht, gjysmë filxhani majdanoz i freskët është një burim i mirë beta-karotine, folati dhe hekuri si dhe një burim i shkëlqyer vitamine C. Ndërsa një filxhan majdanoz e furnizon organizmin me 90 mgr kalcium ose 9% të nevojave ditore.

Studimet kanë treguar që majdanozi, në veçanti vajrat esencialë të tij, luajnë një rol në parandalimin e tumoreve. Madje shkencëtarët e kanë renditur majdanozin, një barishte me aftësi mbrojtëse në listën e ushqimeve që duhen përdorur kundër këtyre sëmundjeve. Majdanozi luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e shëndetit të syrit. Nëse kaloni orë të tëra para kompjuterit, atëherë duhet të konsumoni majdanoz më shpesh.

Për ta përdorur majdanozin në mënyrë korrekte dhe për të marrë sa më shumë përfitime shëndetsore nga kjo bimë, mund të pini deri në 3 gota të kësaj recete në ditë. Ja se si ta bëni atë:
-Një grusht gjethe majdanoz;
-1 litër ujë.
E rëndësishme: Konsumi i tepërt i majdanozit mund të ketë efekte anësore.