Analizë e “Al-Jazeeras”: Islamofobia është normë

Në vitin 2015, një mysliman 52-vjeçar u linçua gjithashtu nga një turmë hinduse sepse dyshohej se ruante mish viçi në shtëpinë e tij. Ky linçim ishte pjesë e misionit të ashtuquajtur “vigjilencë e lopës” – një fushatë e dhunshme e udhëhequr nga kuadrot e BJP-së kundër konsumit të tregtisë së viçit dhe bagëtive. 36 myslimanë u vranë në sulme të tilla midis majit 2015 dhe dhjetorit 2018. Kjo kulturë frikësimi vazhdon edhe sot pasi grupet supremaciste hindu i detyrojnë në mënyrë rutinore shitësit myslimanë të mishit t’i mbyllin dyqanet gjatë festivaleve hinduse

India aktualisht po përballet me reagime ndërkombëtare për komentet islamofobe kundër profetit Muhamed dhe gruas së tij, Ajshe, të bëra nga dy anëtarë të shquar të partisë hinduse nacionaliste Bharatiya Janata (BJP) të kryeministrit Narendra Modi. Të dy anëtarët – kreu i medias së partisë në Delhi, Naveen Jindal, dhe zëdhënësi kombëtar, Nupur Sharma – u përjashtuan nga udhëheqja e BJP-së, shkruan “Al-Jazeera”.

“Megjithatë, grindja diplomatike mbi komentet e tyre ka vazhduar pasi disa vende arabe, përfshirë Katarin, i kanë dënuar komentet e tyre dhe kanë kërkuar falje publike nga Qeveria indiane. Ka pasur gjithashtu thirrje në mediat sociale për t’i bojkotuar mallrat indiane”, kujton mediumi nga Katari.

Në përgjigje të kësaj mosmarrëveshjeje diplomatike, Ambasada indiane në Doha lëshoi ​​një deklaratë duke këmbëngulur se komentet ishin bërë nga “elementë të skajshëm” dhe “nuk pasqyrojnë në asnjë mënyrë pikëpamjet e Qeverisë së Indisë”. BJP-ja lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë “duke denoncuar fuqishëm fyerjen e çdo personaliteti fetar të çdo feje”.

Islamofobia si mjet i pushtetit

Por, islamofobia në Indinë e Modit është normë, dhe jo një dukuri e skajshme.

“Islamofobia ka qenë gjithmonë tipar qendror i ideologjisë së fraksioneve nacionaliste hinduse në Indi. E themeluar në vitin 1925, organizata paraushtarake nacionaliste hinduse, Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), ka udhëhequr fushatën për ta kthyer Indinë në tokë hinduse. Themeluesi dhe shefi i parë i RSS-së, Keshav Baliram Hedgewar, shpalli se “kultura hinduse” është “fryma e jetës” e vendit. Prandaj, shtoi ai, se nëse India “duhet të mbrohet, së pari duhet të ushqejmë kulturën hindu”. Këtu, kundërshtimi ndaj këtij vizioni, veçanërisht në mesin e myslimanëve të Indisë, u konsiderua nga udhëheqësit e RSS-së se pasqyronte “arrogancën dhe paturpësinë myslimane”. Dhe, në vitin 1929, pasardhësi i Hegdeward, Madhavrao Sadashivrao Golwalkar – i cili gjithashtu ishte dashamirës ndaj Gjermanisë naziste – shkroi se kultura myslimane ishte e papajtueshme me kulturën indiane sepse “Islami e kishte origjinën në një rajon të thatë dhe me rërë”, shkruan “Al-Jazeera”.

Kjo islamofobi u përkrah dhe u propagandua lehtësisht në politikën elektorale nga krahu politik i RSS-së, Bharatiya Jana Sangh (1951-1977) dhe Partia Janata (1977-1980) – të dyja paraardhës të BJP-së. Siç shkroi historiani i ndjerë, Mushirul Hasan, fushatat e tyre u “ushqyen nga stereotipi i një islami agresiv në tërbim” dhe shkaku i ndërtimit të një “kombi hindus”. Njëlloj, ata e dënuan idenë e laicizmit dhe e konsideruan si mënyrë për të qetësuar pakicën fetare të vendit – veçanërisht atë myslimane.

Fushata për “hinduizimin” e myslimanëve

“Në fakt, një funksionar i RSS-së dhe Jana Sangh propozoi gjithashtu ‘hinduizimin’ e popullsisë myslimane si një mënyrë për ‘t’i pastruar ata nga tendencat joluajale’”.

Vishwa Hindu Parishad (VHP) ose Këshilli Botëror Hindu ka qenë gjithashtu një forcë e spikatur në propagandimin e nacionalizmit hindus brenda dhe jashtë vendit. E themeluar në vitin 1964, objektivi i organizatës është të “organizojë-konsolidojë shoqërinë hinduse”. Sipas faqes së tyre zyrtare të internetit, përpjekjet e VHP-së janë përqendruar kryesisht në çështje të tilla si Gau Raksha (mbrojtja e bagëtive), “konvertimi fetar i hinduve nga kisha e krishterë, terrorizmi islamik, infiltrimi mysliman nga Bangladeshi” dhe ndërtimi i tempujve. Veçanërisht, në vitin 1992, një turmë aktivistësh të VHP-së – së bashku me anëtarët e RSS-së dhe BJP-së – thyen barrikadën rreth Xhamisë Babri dhe shkatërruan xhaminë e shekullit të 16-të. Nacionalistët hindu besojnë se xhamia u ndërtua duke shkatërruar një tempull që shënonte vendin ku lindi perëndia hindus Zoti Rama. Në trazirat mbarëkombëtare komunale që pasuan, mijëra njerëz, kryesisht myslimanë, u vranë.

Sigurisht, shumë kohë përpara se të merrte rolin si kryeministër, Narendra Modi kishte kredenciale nacionaliste hinduse të rrënjosura thellë. Në fillim të karrierës së tij politike ai ishte anëtar aktiv i RSS-së, duke u bërë organizator rajonal në fund të viteve 1970. RSS-ja e emëroi Modin në BJP në 1985. Që atëherë, ai u ngjit në radhët e partisë, përpara se të bëhej kryeministër i Guxharatit në vitin 2001. Megjithëse kredencialet e tij u shfaqën më së shumti në vitin 2002 gjatë spastrimit etnik të myslimanëve që ndodhi në Guxharat pasi një tren që transportonte pelegrinët hindus mori flakë, kujton “Al-Jazeera”.

“Orgji vrasjesh e përdhunimesh”

Modi ishte i shpejtë për të fajësuar Shërbimin Sekret pakistanez dhe parakaloi trupat e të ndjerëve nëpër qytetin e Ahmedabadit. Kjo rezultoi në atë që është përshkruar si një “orgji vrasjesh dhe përdhunimi” që synon myslimanët. Vlerësohet se janë vrarë rreth 2000 njerëz, kryesisht myslimanë. Përveç kësaj, 2.000 shtëpi myslimane u shkatërruan dhe 150.000 njerëz u zhvendosën.

Sigurisht, që kur Modi u bë kryeministër në vitin 2014, islamofobia është bërë çështje e politikës shtetërore. Kjo u bë e dukshme në vitin 2019, kur qeveria e udhëhequr nga Modi ndoqi “ëndrrën” nacionaliste hinduse për kthimin e hindusve të mërguar në shtetin me shumicë myslimane të Kashmirit duke revokuar nenin 370 dhe 35A të Kushtetutës indiane që i jepte status të veçantë. Duke folur në një mbledhje të hindusve të shquar të Kashmirit në Shtetet e Bashkuara, konsulli i përgjithshëm indian në Nju-Jork, Sandeep Chakravorty, e përshkroi këtë masë si përpjekje për të “mbrojtur kulturën hinduse në Kashmir”. Ai shtoi, “kultura e Kashmirit është kultura indiane, është kultura hinduse”, shkruan “Al-Jazeera”.

Gjithashtu në vitin 2019, qeveria Modi miratoi Aktin e Amendamentit të Shtetësisë (CAA) që hap rrugën e shpejtë për nënshtetësinë indiane për imigrantët jomyslimanë nga Pakistani, Bangladeshi dhe Afganistani. Në lidhje me një regjistër kombëtar të propozuar të qytetarëve, kjo u pa si një përpjekje për të futur një “test fetar për shtetësinë indiane” që do të përjashtonte në mënyrë efektive myslimanët. Futja e masës rezultoi me protesta në shkallë të gjerë që do të shtypeshin brutalisht nga qeveria.

Dhuna e “vigjilentëve të lopës”

Po kështu, çdo ditë, myslimanët indianë përballen me sulme dhe jetojnë me frikë, pasi linçimet dhe gjuha e urrejtjes janë të zakonshme në vend. Për shembull, në shtetin më të populluar të Indisë, Uttar Pradesh, tani i udhëhequr nga politikani i linjës së ashpër hindu, i kthyer në BJP, Yogi Adityanath, një burrë mysliman u vra nga një turmë hinduse në mars 2019, kur u përpoq t’i pengonte ata të shkatërronin një strukturë fetare islame, kujton “Al-Jazeera”. Në vitin 2015, një mysliman 52-vjeçar u linçua gjithashtu nga një turmë hinduse, sepse dyshohej se ruante mish viçi në shtëpinë e tij. Ky linçim ishte pjesë e misionit të ashtuquajtur “vigjilencë e lopës” – një fushatë e dhunshme e udhëhequr nga kuadrot e BJP-së kundër konsumit të tregtisë së viçit dhe bagëtive. Sipas “Human Rights Watch”, 36 myslimanë (dhe gjithsej 44 persona) u vranë në sulme të tilla midis majit 2015 dhe dhjetorit 2018.

Kjo kulturë frikësimi vazhdon edhe sot pasi grupet supremaciste hindu i detyrojnë në mënyrë rutinore shitësit myslimanë të mishit t’i mbyllin dyqanet gjatë festivaleve hinduse. Në vitin 2021, në qytetin Indore në Madhya Pradesh, një shitës mysliman u rrah keqas për tregtim në një lokalitet hindus. Në qytetin Ujjain – gjithashtu në Madhya Pradesh – një tregtar mysliman skrapi thuhet se u detyrua të këndonte “Jai Shri Ram” (Fitorja e Zotit Ram), një thirrje lufte nacionaliste hinduse.

“Virusi” i myslimanëve

Gjatë pandemisë COVID-19, bota mund të jetë ndalur. Por sulmet islamofobike dhe fushatat e dezinformimit vazhduan në Indi, pasi pati përpjekje të gjera për t’i fajësuar myslimanët për shpërthimin e koronavirusit. Këto përpjekje filluan kur një grup misionarësh myslimanë të cilët ishin infektuar me COVID-19 pa e ditur morën pjesë në një tubim të madh në Delhi në mars 2020, i cili më pas çoi në një përhapje të virusit në komunitetet në të gjithë vendin. Imazhet e mëvonshme nga Pakistani po shpërndaheshin në mediat sociale si dëshmi e myslimanëve që shkelnin bllokimin. Kjo bëri që spitalet të refuzonin të pranonin pacientë myslimanë nëse nuk prodhonin një test negativ për COVID-19.

Duke pasur parasysh këtë të kaluar dhe të tashme të islamofobisë, komentet e dy anëtarëve të BJP-së vështirë se do të dukeshin të pazakonta. India deri më tani ka qenë e suksesshme në izolimin me shkathtësi të valës së islamofobisë në sferën e saj të brendshme nga lidhjet e saj më të gjera strategjike dhe ekonomike me vendet myslimane. Por kjo polemikë e vazhdueshme ka turbulluar ujërat dhe kërcënon, për shembull, tregtinë e saj prej 90 miliardë dollarësh me Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit (GCC). Përpjekjet diplomatike po vazhdojnë për të siguruar partnerët strategjikë të Indisë në botën myslimane se India është vend gjithëpërfshirës. Në vend, anëtarët e BJP-së janë udhëzuar të jenë “shumë të kujdesshëm” kur diskutojnë fenë në forume publike, shkruan “Al-Jazeera”. Por këto përpjekje synojnë vetëm të frenojnë pasojat diplomatike. Kjo nuk ka gjasa të ndryshojë sprovat e përditshme të myslimanëve indianë që jetojnë në Indinë e Modit. /koha