Kosova nis shqyrtimin për ndalimin e TikTokut

0
Krenare Sogojeva-Dermaku, komisionere në Agjencinë për Informim dhe Privatësi (AIP), ka thënë se do të nisin analizën dhe vlerësimin bashkë me institucionet e sigurisë...

Profesori i Biologjisë prezanton llojin e ri të insektit nga Bjeshkët e Sharrit

0
Profesori i Fakultetit të Shkencave Matematike Natyrore, Departamenti i Biologjisë, Halil Ibrahimi, ka prezantuar të mërkurën llojin e ri të insektit të zbuluar në...

Nxënësi i Medresesë, Ron Bajoku, fitoi vendin e parë në garën e esesë

0
Më 27 janar 2023, oranizuar nga Qendra Sociale Edukative "Don Bosko", u mbajtën garat për esenë më të mirë. Në mesin e dhjetë shkollave...

Lëshohen në hapësirë satelitët Albania 1 dhe Albania 2

0
Në Cape Carnaval të Florida sapo është lëshuar raketa Falcon 9, misioni i përbashkët i SpaceX Transporter 6 që transporton për në hapësirë Albania...

Profesoresha Arlinda Amiti femra shqiptare më e shkolluar në Zvicër

0
Profesoresha Arlinda Amiti është femra shqiptare më e shkolluar në Zvicër. Arlinda Amiti po shkruan historinë e diasporës shqiptare dhe është më shumë se...

Kosova fiton dy medalje të arta në Olimpiadën Matematike Ndërkombëtare për Studentë Universitarë

0
Kosova ka fituar dy medalje të arta dhe një medalje të argjendtë në Olimpiadën Matematike për Studentë Ndërkombëtarë për Studentë Universitarë – IMC 2022. Kështu...

Kosova teston sërish cilësinë e arsimit në PISA

0
Cilësia e arsimit në Kosovë, edhe ashtu jo e kënaqshme, pritet të dalë më e përkeqësuar në një testim ndërkombëtar vitin e ardhshëm, thonë...

Gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare, në Turqi do të mësohet shqip

0
Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare. Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës...

Zbuluan vaksinën kundër COVID-19, çifti turk merr vlerësimin e lartë nga Gjermania

0
Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, do të dekorojë zbuluesit e vaksinës kundër COVID-19, Ozlem Tureci dhe Ugur Sahin, me Urdhrin e Meritës për kontributin...

Medresistja Erjonë Bresa fituese e garës ndërkombëtare të matematikës “Math Kangaroo Kosovo”

0
Erjonë Bresa, nxënëse e klasës 11/6 e medresesë Alauddin, Paralelja e ndarë fizike në Prizren, është fituese e garës ndërkombëtare të matematikës “Math Kangaroo...