Të meditosh rreth krijesave të Zotit

0
Shumë njerëz kanë nevojë të ndryshojnë këndvështrimin e tyre ndaj adhurimeve dhe ibadeteve për Zotin. Shumë njerëz i konceptojnë adhurimet thjesht si shlyerje detyrimi. Zoti...

Allahu, më i miri Krijues

0
O Ti që i përgjigjesh lutjes së njeriut të rënë në zor, Ja, robi në derën e shpresës Tënde po qëndron, Nën zotërimin Tënd, robi veç...

Krijimi i qiejve dhe tokës në gjashtë ditë

0
Pyetje:”Thotë Zoti në Kuran:”Në të vërtetë, Zoti juaj është Allahu, që krijoi qiejt dhe Tokën për gjashtë ditë...” (Araf, 54) Çfarë do të thotë që...

Astronomët turq zbuluan dy planete në hapësirë

0
Hulumtuesit e Departamentit të Shkencave të Astronomisë dhe Hapësirës pranë Universitetit të Ankarasë, zbuluan dy planete në sistemin binar të yjeve Kepler-451, në një...

NASA përfundon implementimin e teleskopit James Webb në hapësirë

0
Imazhet e para nga teleskopi nuk do të vinë deri në Verë dhe do të duhet akoma më shumë derisa këto imazhe të përkthehen...

Eshtrat e hipopotamëve provojnë se shkretëtira arabe dikur ishte e gjelbëruar

0
Shkencëtarët kanë zbuluar mbetjet fosile të një hipopotami në Gadishullin Arabik, duke vërtetuar se toka e thatë dikur ishte me gjelbërim dhe plot biodiversitet. Mostrat...

Rreziqet nga tatuazhet sipas shkencës

0
A e dini se shumica e njerëzve që bejne tatuazhe as qē e kanē idenē mbi rreziqet potenciale shëndetësore qe mund te sjellē bërja...

Studimi: Temperatura e lartë, shkaku kryesor i mungesës së oksigjenit në liqene

0
Një studim i ri i botuar në revistën Nature më 3 qershor konfirmoi një rënie të ndjeshme të oksigjenit dhe rritje të dukshme të...

Lëkura jonë flet… Qoftë i lavdëruar Allahu

0
Në këtë hulumtim do të tregojmë disa zbulime mjekësore për të treguar që fjalët e Zotit për lëkurën e cila do të flasë në...

SpaceX do të ndërtojë anijen kozmike për lëshim në Hënë

0
Agjencia amerikane e Hapësirës (NASA) e ka zgjedhur kompaninë private amerikane SpaceX, të ndërtojë anijen kozmike, e cila, sipas agjencisë, do t’i kthejë amerikanët...

Liverpool fiton pa telashe ndaj Rangers

0
Liverpool është kthyer te fitorja në Champions League. Skuadra e Liverpool ka marrë tri pikë të reja në grupin e saj, duke mposhtur skuadrën e...