Britani, vaksina kundër HPV do të parandalojë mijëra raste të kancerit

0
Zyrtarët e shëndetësisë në Britani thonë se vaksina HPV për djemtë 12-13 vjeçarë, duke filluar pas verës, do të parandalojë 29.000 kancere...

Mishi i pulës shkakton kancer

0
Më në fund FDA ka konfirmuar prezencën e arsenikut një agjent i cili shkakton kancer, në mishin e pulës që është shitur në SHBA....

Shpërthimet nënujore, misteri në zbulim e sipër

0
Edhe pse vullkanet gjenden në shumë pjesë të planetit dhe mund të gjenden në çdo kontinent, studiuesit thonë se shumica e shpërthimeve vullkanike të...

NASA zbulon vrimat e pazakonta në diell, pasojat e paparashikueshme

0
NASA thotë se ka identifikuar një vrimë të madhe në diell, e cila ka perimetrin 75,000 milje të gjerë. Vrima është quajtur AR2665 dhe ekspertët...

Hëna gjatë vitit 2019 do të pajiset me 4G

0
Gjigantët e telefonisë celulare, Vodafone dhe Nokia po përgatiten për të ngritur një rrjet telefonik 4G në Hënë brenda vitit 2019 dhe ky rrjet...

Çrregullimi i ditëve pa diell – ja pse ndjehemi pa disponim në vjeshtë

0
Nëse ditët e ftohta dhe pa diell të vjeshtës së vonë ju bëjnë me humor të keq, ka mundësi që eni një çrregullim...

Nga prodhimi i kontrolluar i kanabisit Turqia mund të përfitojë 100 miliardë dollarë

0
Turqia mund të përfitojë 100 miliardë dollarë deri në vitin 2030, nga prodhimi i kontrolluar i kanabisit, deklaroi sot kreu i institutit...

Çmimi Nobel për Ekonomi iu ndahet Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kremer

0
Fitues të çmimit Nobel 2019 për Ekonomi, janë shpallur Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer. Ky çmim treshes...

A është dron apo flutarake? (VIDEO)

0
A eshte dron apo flutarake? "Fotokite" eshte i pari dron komercial i cili ben fotografi nga lart, dhe eshte i aprovuar nga FAA per...

Shkencëtari japonez: Agjërimi I Ramazanit parandalon kancerin.

0
Laureat japoneze Nobel Joshinori Ohsumi tregon se si trupi pastrohet nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit, shkencëtari japonez Yoshinori Ohsumi ka zbuluar programin e...