Nëse unë mund ta luftoj koronavirusin, mundeni edhe ju

0
Kur Nuxhum Hashi (Nujuum Hashi) 26 vjeç u infektua me koronavirus ajo nuk pranoi ta linte atë të shkatërronte ambiciet e saj krijuese dhe...

Mbi 12 milionë persona vizituan muzetë online të Turqisë

0
Përmes platformës digjitale të Qeverisë së Turqisë, mbi 12 milionë njerëz vizituan 32 muzetë dhe vendet arkeologjike të këtij vendi në 10 muajt e...

Pavarësisht humbjes së shikimit boshnjaku realizon makete të xhamive

0
Mufid Kozlic, në qytetin Zenica në Bosnje dhe Hercegovinë, i cili fillimisht ka humbur aftësinë e shikimit në njërin sy dhe më pas në...

Hëna e Plotë në New York

0
Hëna e plotë është një përzgjedhje e pashtershme frymëzimi për fotografët në të gjithë botën, ndërsa fotoreporterët e Anadolu Agency (AA) kanë shkrepur fotografi...

Turqi, mjeshtri nga Vani me dashuri ruan koleksionin e celularëve të mbledhur për 20...

0
Şahabettin Özçelik, një riparues i telefonave në qytetin e Vanit, për 20 vjet ka krijuar një koleksion prej një mijë telefonash celularë, shkruan Anadolia...

Ja sa u shit ora e xhepit e Sulltan Abdülhamid II

0
Një orë e artë xhepi që i përkiste Sulltan Abdülhamid II, u shit për 1.1 milion Lira (180,000 dollarë) në një ankand në Stamboll. Ora...

Fituesi i Nobelit, Peter Handke – ithtar i Millosheviqit dhe mohues i gjenocidit të...

0
Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse. Duke u rritur afër kufirit...

Këngëtarja amerikane e konvertuar në Islam shpjegon udhëtimin e saj

0
Këngëtarja amerikane e konvertuar së fundmi në Islam, Della Miles, tha se veten e konsideron si foshnje në Islam. Miles, një këngëtare e xhazit në...

“Objekti 99”: Vila e fshehtë e Titos me tunel nëntokësor, për të cilin ka...

0
Vila Izvor apo siç e quajnë banorët e zonës “Objekti 99”, dikur ishte një vilë shumë luksoze e ndërtuar në malin e parkut nacional...

Prizren, me rastin e Ditës së Gruas hapet ekspozita artizanale

0
Me rastin e 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, në qytetin Prizren është hapur ekspozita e titulluar "Takimi i ngjyrës së vajit dhe artit...

Presidenti ukrainas: Aneksimi rus është i pavlefshëm

0
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka nënshkruar një dekret që shpall të pavlefshëm aneksimin e pjesëve të Ukrainës nga Rusia, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas dekretit,...