Mjeti kozmik “Perseverance” i NASA-s bën ulje të sigurt në Mars

0
Mjeti kozmik zbulues “Perseverance” i Agjencisë Amerikane të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) realizoi ulje të sigurt në planetin Mars, duke filluar punimet për një...

“Kanceri mund të shërohet pa operacion në fazën e hershme”

0
Një mjeke turke ka thënë se disa lloje të kancerit mund të trajtohen në fazat e tyre të hershme pa operacion me ndërhyrje themelore,...

Shkencëtari turk paralajmëron për ritmin e ngrohjes globale

0
Me ritmin aktual të ngrohjes globale, temperaturat globale mund të rriten ndjeshëm deri në fund të shekullit, deklaroi një shkencëtar turk, raporton Anadolu Agency...

Sonda kineze “Chang”e-5 zbarkon me sukses në Hënë

0
Për herë të parë në histori, sonda kineze bëri ulje të suksesshme në Hënë dhe filloi të mbledhë mostrat e Hënës, raportuan mediat shtetërore,...

Çmimin Nobel për mjekësi 2020 e fituan 3 shkencëtarë

0
Çmimin Nobel për mjekësi 2020 e fituan shkencëtarët Harvey J. Alter, Michael Houghton dhe Charles M. Rice, transmeton Anadolu Agency (AA). Kryetari i Komitetit të...

Turqia më 30 nëntor dërgon në hapësirë satelitin e gjeneratës së 5-të

0
Turqia e cila është një nga 30 vendet që posedon satelitë, më 30 nëntor do të dërgojë në hapësirë satelitin e gjeneratës së 5-të...

Turqia më 30 nëntor do të lançojë satelitin Turksat 5A

0
Turqia do të lëshojë satelitin e saj Turksat 5A më 30 nëntor, bëri të ditur sot ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Adil Karaismailoğlu, raporton...

Astronomët zbulojnë shenjë të mundshme të jetës në retë e Venusit

0
Një grup studiuesish kanë njoftuar se kanë zbuluar shenjë të mundshme të jetës brenda atmosferës së planetit të Venusit, gjë që mund të jetë...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

0
Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen aktivitete në...

Breshka e detit e ndjekur nga shkencëtarët turq përmes satelitit përshkoi 5.500 kilometra për...

0
Breshka e detit (Caretta caretta) e quajtur "Tuba", e cila u lëshua në det në gusht të vitit të kaluar nga stafi i Qendrës...