Shkencëtarët publikojnë hartën më të madhe 3D të Universit

0
Shkencëtarët kanë publikuar hartën më të madhe tredimensionale të Universit të krijuar ndonjëherë, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një deklarate të lëshuar në faqen e...

Emiratet e Bashkuara Arabe lançojnë satelit vëzghues në Mars

0
Sateliti i Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA), i zhvilluar në kuadër të misionit të Marsit, me sukses është lançuar nga Japonia, transmeton Anadolu Agency...

Vaksina potenciale e zhvilluar nga shkencëtari turk do të fillojë të testohet në Kinë

0
Vaksina eksperimentale kundër koronavirusit të ri (COVID-19), e zhvilluar nga firma e bioteknologjisë BioNTech në Gjermani, e bashkëthemeluar nga shkencëtari turk Prof. Dr. Uğur...

Vaksina kundër COVID-19 e testuar tek njerëzit tregon shenja të hershme të suksesit

0
Një kompani bioteknike me bazë në Massachusetts të SHBA-ve ka testuar një vaksinë të mundshme kundër koronavirusit të ri (COVID-19), e cila po tregon...

Imuniteti ndaj COVID-19 mund të zhduket në disa muaj

0
Imuniteti i bazuar në antitrupa, i fituar pas shërimit nga COVID-19, kryesisht do të zhdukej brenda disa muajsh, sipas një studimi të ri, i...

Ekipi hapësinor turk do të dërgojë një mini-satelit në hapësirë

0
Një ekip studentësh turq të inxhinierisë do të dërgojnë një satelit të miniaturizuar në hapësirë ​​në fund të vitit. "Ne filluam të punojmë në PocketQube...

Siguria Ushqimore në Ballkan

0
Drejtori i Zyrës për Ballkanin dhe Evropën Lindore tëTİKA-s, Dr. Mahmut Çevik, ndau të dhëna të hollësishme dhe interesante nëkonferencën ku mori pjesë si...

Studimi: Vaksina për fruth mund ta mposht koronavirusin

0
Vaksina MMR e përdorur kundër fruthit, shytave dhe rubeolës mund të ndihmojë organizmin të luftojë koronavirusin, nëpërmjet përforcimit të sistemit imunitar. Sipas ekspertëve amerikanë, vaksinat...

Emiratet Arabe planifikojnë misionin e parë hapësinor në Mars

0
Misioni i parë arab hapësinor në Mars po përgatitet të ngritet brenda disa javësh. Karburantët do të fillojnë javën e ardhshme. Siç shkruan BBC, do të...

Nigella Sativa L (FARA E ZEZE) alternativë potenciale kundër COVID-19?

0
Identifikimi i komponimeve nga Nigella Sativa si frenues/inhibitor të rinjë potencial ndaj koronavirus (Covid-19): Studim/perspektiv Molekular. Përhapja e pandemisë globale COVID-19, mungesa e një trajtimi...