Cilat janë përfitimet shëndetësore të karrotave?

Një nga perimet më të njohura rrënjore që përdoren në mbarë botën janë karrotat. Ka shumë mënyra për t’i përgatitur ato, të tilla si të papërpunuara, të gatuara ose të përgatitura. Karrotat vijnë edhe në shumë ngjyra, të tilla si të verdhë, vjollcë, të kuqe dhe të bardhë.
Më interesant, janë edhe shumë përfitime shëndetësore që karotat sigurojnë për trupin tonë. Karotat marrin ngjyrën e tyre të verdhë tradicionale nga beta-carotene dhe carotene alfa.
Më poshtë janë disa Përfitimet Shëndetësore të karrotave

Ngrit imunitetin
Nëse konsumoni vetëm një gotë lëng karrrotash në ditë, kjo do të ndihmojë sistemin tuaj imunitar, ndihmon trupin tuaj të luftojë kundër sëmundjeve, dëmtimeve, viruseve, baktereve dhe inflamacionit.

Kolesteroli dhe Mirëmbajtja e Sheqerit të Gjakut
Lëngu i karrotës mund të ndihmojë edhe për të mbajtur një nivel të kolesterolit të shëndetshëm dhe nivelin e sheqerit në gjak për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të kaliumit. Gjithashtu, për shkak se karotat janë të ulëta në sheqer dhe në kalori, është e dobishme për diabetikët dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së diabetit.

Pastron Mëlçinë
Lëngu i karrotës mund të ndihmojë për të pastruar mëlçinë tuaj nga çdo toksinë e dëmshme. Sasia e lartë e vitaminës A në karota luan një rol kyç në thithjen e toksinave nga trupi. Gjithashtu zvogëlon depozitat e yndyrës dhe yndyrës në mëlçi. Përveç kësaj, fibra e tretshme në karrota ndihmon në pastrimin e mëlçisë dhe zorrës së trashë duke lehtësuar eliminimin e toksinave.

Ndihmon forcimin e eshtrave
Karrotat kanë një sasi të lartë të Vitaminës K, e cila ndihmon trupin tuaj për të ndërtuar proteina. Si rezultat, ndihmon trupin tuaj të përpunojë kalcium, i cili shëron trupin dhe çdo kockë të thyer më shpejt dhe ndihmon në forcimin e eshtrave.

Rrit metabolizmin
Karrotat gjithashtu përmbajnë fosfor, që është një lëndë ushqyese që rrit metabolizmin tuaj dhe lejon që trupi juaj të ketë energji të mjaftueshme gjatë gjithë ditës. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë për të hequr çdo dhimbje ose inflamacion pas një stërvitje të vështirë.

Mirëmbajtja e Shëndetit Oral
Karrotat gjithashtu kanë lëndë ushqyese që kontribuojnë në shëndetin oral të trupit tuaj, të tilla si luftimi i baktereve në dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Disa nga mineralet që gjenden në karrota janë antibakterike dhe ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të dhëmbëve.

Parandalon kancerin
Karrotat mund të ndihmojnë edhe trupin tuaj për të luftuar qelizat kanceroze.

Mbron Shëndetin e Syrit
Karrotat mund të jenë më të njohura për aftësinë e tyre për të ndihmuar në shëndetin e syve tuaj. Kjo kryesisht është pjesë e ushqyesve që përmban: lutein, beta-karotinë dhe zeaksantin. Beta karotene është një formë e Vitamina A dhe është thelbësore për të parandaluar çrregullimet e syrit të tilla si degjenerimi dhe verbëria makulare.