Citroën, seria speciale 2CV 007 feston 40 vjetorin

PARIS, 28 gusht /ATSH-ANSA/- Seria speciale ”Citroën 2CV 007” feston dyzet vjetorin e saj.

Citroen 2CV 007 mund të shihet në filmin ”Solo per i tuoi occhi” me Roger Moore. Prodhuar në vetëm 500 njësi, Citroën 2CV 007 është një nga seritë më të rralla të kufizuara dhe një nga koleksionistët më të kërkuar.

Një vit pasi festuan 40 vjetorin e 2CV Charleston, festohet 40 vjetori i Citroën 2CV 007, i cili tregoi aftësinë e një 2CV të përdorur nga Roger Moore dhe Carole Bouquet në një ndjekje të çmendur në tokën e Spanjës në filmin “Solo per i tuoi occh”pjesa e dymbëdhjetë në serinë e filmit James Bond.

Prezantuar për publikun në Francë në Tetor 1981, menjëherë pas publikimit të filmit, Citroën 2CV 007 u prodhua në vetëm 500 njësi, duke e bërë atë një nga seritë më të rrallë dhe më pak të prodhuar ndonjëherë. Vetëm një duzinë prej këtyre makinave mbijetuan, duke e bërë këtë makinë edhe më legjendare.

Shembujt e parë të serisë së kufizuar Citroën 2CV 007 u paraqitën, së bashku me aktorët e filmit, në Place Vendôme në Paris, në tetor 1981. /os/ata.gov.