Girona rrëmben vendin e parë në La Liga përpara “El Clasicos”

Fillimi i mrekullueshëm për Gironan në La Liga po vazhdon.

Viktima e radhës e skuadrës ishte Celta Vigo, të cilën e mposhtën me rezultat 1:0 për të marr vendin e parë në tabelën e La Ligas, shkruan lajmi.net.

Goditja e Yangel Herrera-s i siguroi fitoren skuadrës vendase për ta vazhduar ëndrrën e nisur.

Një lojë e mbyllur nga të dyja skuadrat nënkuptonte se kishte shumë pak raste në 20 minutat e para, për Artem Dovbyk.

Në anën tjetër, një goditje e fortë nga Renato Tapia u shpëtua nga Paulo Gazzaniga, i cili gjithashtu bëri një ndalesë të shkëlqyer në të djathtë për të mohuar Jonathan Bamba.

Këto rezultuan të ishin të vetmet gjuajtje në portë përpara pushimit, pasi skuadra e Rafael Benítez, e cila nuk kishte mbajtur portën e pastër në 11 ndeshjet e mëparshme jashtë, i mbajti gjërat çuditërisht të shtrënguara në një hapje të mbyllur 45 minuta.

Girona ishte më i mirë pas pjesës së parë, pasi Dovbyk më në fund testoi Vicente Guaita, ndërsa Sávio gjuajti jashtë portës.

Megjithatë, asnjëra palë nuk ofroi shumë në sulm, për zhgënjimin e madh të nikoqirëve, të cilët e dinin se një fitore do t’i vendoste tre pikë më shumë në krye të La Ligës.

Megjithatë Girona theu zemrat e mysafirëve të tyre kur në minutën e 91-të, Herrera shënoi nga 22 metra larg.

Rezultati do të thotë se Celta Vigo tani ka kaluar shtatë ndeshje pa fitore, ndërsa “bardhekuqtë” vazhdojnë me fillimi e tyre më të mirë ndonjëherë.