Gjermania e Zvicra barazojnë dhe avancojnë në 1/8 e finales

Niclas Fuellkrug ka shënuar gol në minutën e 92-të për të evituar humbjen e Gjermanisë nga Zvicra.

Zvicra e Gjermania barazuan 1:1 të dielën mbrëma në Frankfurt, në ndeshjen e xhiros së tretë të Grupit A të Euro 2024.

Zvicra ishte shumë afër fitores së parë ndaj Gjermanisë në ndeshjet garuese. Por Fuellkrug goditi bukur me kokë në minutat shtesë për të barazuar rezultatin në 1:1, me të cilin edhe përfundoi takimi interesant.

Dan Ndoye kaloi në epërsi Zvicrën në minutën e 28-të.

Fuellkrug u aktivizua në minutën e 76-të, por në minutën e 92-të u shkëput në zonë dhe goditi saktë me kokë.

Gjermania ka dominuar në fushë. Topin e kishte në 62 për qind të kohës, ndërsa i ka krijuar plot 18 raste. Helvetikët i kishin vetëm katër raste. Sa u takon goditjeve në portë, të dy përfaqësueset i kishin nga tri. Dhe në fund Zvicra e Gjermania morën nga një pikë.

Gjermania e ka fituar grupin me 7 pikë, ndërsa Zvicra avancon në një të tetën e finales nga pozita e dytë. I ka pesë pikë.