Ky frut ul rrezikun e sulmit në zemër

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundjet kardiovaskulare marrin afro 18 milionë jetë çdo vit.

Sipas një studimi të ri konsumi i të paktën dy avokadove në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e një ataku në zemër

Konsumimi i avokadove zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër si te burrat ashtu edhe te gratë.

Në vend të avokadove ju mund të konsumoni ushqime me një profil ushqyes të ngjashëm.

Të tilla si arrat, bajamet, ullinjtë, vaji i ullirit, fara si kungulli ose liri, fasule, qiqra dhe thjerrëza.