LeBron kritikon përsëri Ibrahimoviçin rreth aktivizmit të atletëve

Kampioni i NBA-së, LeBron James thotë se nuk do të ndalet së foluri për ‘gjëra që nuk janë në rregull’ pas kritikave nga Zlatan Ibrahimoviç

Kampioni katër herë i NBA-së LeBron James i është kundërpërgjigjur yllit suedez të futbollit Zlatan Ibrahimovic, duke thënë se nuk ka asnjë arsye pse ai mos të ketë efekt po aq të madh jashtë fushës së basketbollit ashtu si në të. James ka qenë një forcë për ndryshime shoqërore në Shtetet e Bashkuara, duke përqendruar pjesën më të madhe të vëmendjes së tij në brutalitetin policor dhe padrejtësinë racore kundër Afrikano-Amerikanëve.

Ai ishte i zëshëm në lidhje me vrasjen e Jacob Blake nga policia në Wisconsin vitin e kaluar, dhe kundër ish-Presidentit Donald Trump, si dhe punoi me yje të tjerë të NBA për t’u përpjekur të nxirrte zezakët të votonin gjatë zgjedhjeve të fundit në SHBA që sollën Joe Biden në pushtet.

“Unë flas nga një mendje shumë e arsimuar. Unë nuk jam lloj personi i duhur për t’u kritikuar sepse bëj detyrat e shtëpisë,”tha James pas fitores së Los Angeles Lakers 102-93 ndaj Portland Trail Blazers të Premten në mbrëmje. James u ishte përgjigjur komenteve të Ibrahimoviç në fillim të kësaj jave se atletët duhet të “qëndrojnë larg” nga politika, duke përmendur James me emër dhe duke e kritikuar atë për aktivizmin e tij politik. “[LeBron] është fenomenal në atë që po bën, por nuk më pëlqen kur njerëzit arrijnë një status, ata bëjnë politikë në të njëjtën kohë”, tha Ibrahimovic. Duke folur në një intervistë për UEFA në Discovery + në Suedi, sulmuesi tha se është “gabim” kur atletët dalin nga rruga e tyre. “Unë nuk bëj politikë … Ky është gabimi i parë që njerëzit bëjnë kur bëhen të famshëm dhe arrijnë në një status të caktuar. Qëndro larg. Thjesht bëj atë që bën më mirë sepse nuk dukesh mirë ”, tha Ibrahimoviç. /Mesazhi.com/AJA