Përmbyset anija me emigrantë në Detin Mesdhe, 126 të zhdukur

Të paktën 126 perona janë zhdukur pas fundosjes së një anije e cila po transportonte emigrantë nga Libia në Itali përmes Detit Mesdhe, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (IOM), Flavio Di Giacomo, ka deklaruar se ekipet e shpëtimit në vendin e fatkeqësisë kanë gjetur dhe shpëtuar katër persona.

Duke cituar deklaratat e të mbijetuarve, Giacomo ka thënë se anija u mbyt pasi kontrabandistët kishin vjedhur motorin e anijes. Shumica e emigrantëve të zhdukur janë me origjinë nga Nigeria dhe Sudani.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për migrim më parë pati deklaruar se në katër muajt e parë të këtij viti përmes detit Mesdhe në Evropë kanë ardhur 44,209 emigrantë dhe refugjatë. Numri më i madh i tyre kanë mbërritur në Itali, pastaj në Greqi, Qipro dhe Spanjë.

Në të njëjtën periudhë, nga mbytjet e anijeve kanë humbur jetën apo janë zhdukur gjithsej 966 emigrantë në rrugën përmes Mesdheut që lidh Afrikën e Veriut dhe Italinë jugore.