Polonia afër eliminimit

Austria ka marrë tre pikë të rëndësishme në Kampinatin Evropian.

Në ndeshjen e dytë të fazës së grupve, kombëtarja austriake shënoi fitore ndaj Polonisë, me rezultat 3-1.

Gernot Trauner i dha epërsinë Austrisë në minutën e 9-të, ndërsa Krzysztof Piatek barazoi shifrat në minutën e 30-të.

Pjesa e parë u mbyll me barazim 1-1.

Austria fitoren e arriti me dy gola të tjerë të shënuar në pjesën e dytë.

Fillimisht Christoph Baumgartner riktheu epërsinë në minutën e 66-të, derisa Marko Arnautovic dymbëdhjetë minuta më vonë shënoi golin e fitores, pasi u tregua i sakt nga penalltia.

Franca, Holanda dhe Austria tashmë kanë nga tre pikë në grupin D, me ”Tulipanët” dhe ”Gjelat” që luajn ndeshjen vendimtare nga ora 21:00.

Në anën tjetër Polonia është afër eliminimit, pasi renditet e fundit me 0 pikë.