Prezantohet procesori më i fuqishëm për telefonët Android

Çipi i ri e dërgon fuqinë procesorike në një nivel tjetër duke sjellë funksionalitete të avancuara.

Qualcomm prezantoi ditën e sotme procesorin më të ri për smartfonët flashipë, Snapdragon 888+ dhe aktualisht është procesori më i fuqishëm celular.

Çipi i ri e dërgon fuqinë procesorike në një nivel tjetër duke sjellë funksionalitete të avancuara.

Specifikat e procesorit:

Konektivitet: Modem Snapdragon X60, mmWave, 5G
Performanca: Bërthama Kryo 680 me frekuencë 3Ghz, Adreno 660, 5-nanometër
Inteligjenca Artificiale: Qualcomm AI Engine gjenerata e 6-të dhe performancë 32 TFOPS
Kamera: 2.7 Gigapiksel për sekondë, 4K HDR

Në letër duket një fuqi e vërtetë, të paktën kur krahasohet me Snapdragon 888. Është ndërtuar me në mendje mobile gaming, një industri masive dhe në rritje.

Modeli standard ka frekuencë 2.84Ghz, ndërsa 888+ me frekuencë turbo arrin deri në 3.0Ghz. Ndërsa 888 ka 26 TOPS performancë, 888+ plot 32 TOPS.

Pritet që procesori i ri të shfaqet tek disa telefonë Xiaomi apo OnePlus. /PCWorld