Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim: Atletico Madrid – Real Madrid

Atletico Madridi dhe Real Madridi do të luajnë mes vete në derbin e zjarrtë lokal të vlefshëm për javën e 26-të në La Liga.

VendiWanda Metropolitano

Koha16:15

Lajme rreth ekipeve

Atletico Madrid

Kieran Trippier duhet të jetë në dispozicion pas pezullimit për një akuzë bastesh dhe pritet të fillojë si titullar në krahun e djathtë të mbrojtjes.

Jose Gimenez është ende në dyshim pas një dëmtim të aduktorit, kështu që Felipe thuhet se të vazhdojë të luajë në treshen e pasme.

Thomas Lemar dhe Yannick Carrasco janë ri-aftësuar të dy, por i pari pritet të fillojë ndeshjen nga stoli.

Real Madrid

Eder Militao ka kaluar aftësinë pas një dëmtimi të aduktorit, por Nacho preferohet në qendër të mbrojtjes.

Federico Valverde është gjithashtu në dispozicion për ekipin e Zinedine Zidane, por Isco mund të marrë një tjetër fanellë titullari në këtë ndeshje.

Real Madridi mbetet me shpresë se Karim Benzema mund të luajë të dielën pavarësisht se nuk është stërvitur ende me ekipin e parë.

Sergio Ramos po synon një kthim në ndeshjen e tyre në Ligën e Kampionëve me Atalantan.

Fakte

Atletico është i pamposhtur në 36 nga 38 ndeshjet e fundit në La Liga.

Real Madrid ka mbajtur portën e paprekur në 4 ndeshjet e fundit kundër Atleticos në të gjitha garat.

Atletico ka pasur nën 3 gola në 4 ndeshjet e fundit kundër Real Madridit në të gjitha garat.

Ka pasur nën 3 gola të shënuar në 4 ndeshjet e fundit të Real Madrid në La Liga.

Real Madridi është i pamposhtur në 14 nga 15 ndeshjet e fundit në La Liga.

Ka pasur nën 3 gola të shënuar në 3 ndeshjet e fundit të Atleticos në La Liga.

Real Madrid është i pamposhtur në 9 nga 10 ndeshjet e fundit kundër Atleticos në të gjitha garat.

Analizë

Atletico Madrid u kthye në rrugën e duhur herën e fundit me një fitore mbresëlënëse 2-0 jashtë fushe kundër Villarrealit.

Kjo i dha fund një serie prej tri ndeshjesh pa fitore në të gjitha garat për ekipin e Diego Simeones, të cilët donin të hidhnin avantazhin e tyre në garën për titull.

Real Madrid aktualisht qëndron pesë pikë prapa Atleticos, pasi ka luajtur një ndeshje më shumë, duke e bërë këtë një ndeshje të domosdoshme nëse do të sfidojnë titullin e La Ligas këtë sezon.

Formacionet e mundshme

Parashikim: Atletico Madrid 2-2 Real Madrid