Turqia shpëton 64 azilkërkues

Foto ilustrim

Të paktën 64 azilkërkues janë shpëtuar nga Roja Bregdetare e Turqisë pranë provincës turke të Izmirit në Egje, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke vepruar mbi një njoftim se një grup azilkërkuesish me gomone ishin në det të hapur të qytetit Dikili, Komanda e Rojës Bregdetare drejtoi anijen për shpëtim.

Azilkërkuesit raportuan se ata u shtynë përsëri në ujërat territoriale turke nga forcat greke. Ata u transferuan në Zyrën e migracionit pas procedurave rutinore.

Turqia ka dënuar në mënyrë të përsëritur praktikën e paligjshme të Greqisë, duke thënë se shkel vlerat humanitare dhe ligjin ndërkombëtar duke rrezikuar jetën e migrantëve të pambrojtur, përfshirë gratë dhe fëmijët.

Forcat greke të sigurisë po ashtu akuzohen për përdorimin e forcës joproporcionale kundër azilkërkuesve me gaz lotsjellës, topa uji dhe municione të gjalla. Gati 2.500 azilkërkues janë plagosur dhe disa janë mbytur nga masat e rojeve kufitare greke.

Turqia ka qenë një pikë kyçe transiti për azilkërkuesit që synojnë të kalojnë në Evropë për të filluar jetë të re, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi. /aa