Zyrtare: Rivalët e Kosovës në Ligën e Kombeve

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ndodhet në Ligën D të Ligës së Kombëtareve.

Ky është format i ri i UEFA-së për kualifikimet e Kampionatit Evropian 2020.Kosova ndodhet në një ligë me Kombëtare të nivelit më të dobët, pra jo të rangut elitar.

Përfaqësuesja jonë ndodhet në një ligë me Lituaninë, Bjellorusinë, Gjeorgjinë, Armeninë, Maqedoninë, Ishujt Farore, Luksemburgun, Letoninë, Moldavinë, Kazakistanin, Lihtenshtajnin, Andorrën, Maltën, San Marinon dhe Gjibraltarin.Nga këto Kombëtare, do të formohen katër grupe me nga katër Kombëtare.

Kualifikimet fillojnë më 6 shtator të vitit të ardhshëm.