Përbërësit:

•1 kg fasule
•1 kg qepë
•5-6 speca te pejkura
•100-150 gr përshutë
•1 filgjan vaj
•Pak piper,krip
•2-3 gjethe dafine

Ne nje qesim fasulen dhe veme te ziej ne uje te bollshem,pasi te vloje kullojme,shperlajme prap dhe qesim perseri ne uje te ftohet.Fasulen e ziejm ne uje te bollshem, kriposim,shtojme piperin e zi,gjethet e dafines dhe ziejme derisa te zbuten mjaftueshme kokrrat e fasules,pra per 1.5-2 ore.Pastaj kullojme nga uji ne te cilen eshte zier fasulja.Ne taven e dheut,qeramike,ose zjarrerezistuses qesim vajin dhe qepet e grira dhe fergojme ngadale derisa te zbuten mire qepet.Tanim shtojme fasulen e kulluar nga lengu ne te cilin eshte zier,perziejme pak,qesim persiper fetat e prera te pershutes dhe specat e pjekura dhe te qeruara.Pastaj taven e fusim ne furre 220 grade edhe per 15-20 minuta te rreshket.