Autori i sulmit në Shën Petersburg është Akbarcan Celilov

Bëhet e ditur se autori i sulmit të kryer në metronë e Shën Petersburgut në Rusi është nënshtetasi rus Akbarcan Celilov me origjinë nga Kirgizstani, raporton Anadolu Agency (AA).

Sulmi i djeshëm në Rusi la të vdekur 10 persona dhe dhjetëra të tjerë të plagosur. Sulmi ndodhi në ditën kur po planifikohej një vizitë nga presidenti i vendit Vladimir Putin.