Biskota mandarine

Përbërësit

• 150 gr margarinë
• 100 gr sheqer
• Maje gishtash Krip
• 1 vezë
• 2 mandarina,Kajsi,Pjeshke ose Mandarine
• aromë vanilje
• 250 gr miell
• 100 gr marmalate
• sheqer pluhur
Mandarinat i pastrojme mire dhe grijme levoren ne rende(mundet edhe te ngrira dhe i grine me lehte se bashku me pjesen e brendshme).Ne nje ene qesim margarinen,shtojme sheqerin,kripen,vezen,mandarinen e grire,sheqerin e vaniljes, dhe te gjitha i perzijme mire.Shtojme miell gradualisht derisa te behet nje brum i bute te cilen embeshjellim dhe leme ne frigorifer per 1..5-2 ore.
Me pas ne tavolinen e punes te permillur, hollojme brumin ne trashesi 5mm dhe nga peta nxjerrim lule ne format per biskota te cilat i radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.Pjekim ne 180 grade per 8-10 minuta(duhet pasur kujdes qe ngjyra edhe pas pjekjes te mbetet e hapur).Pastaj lyejm nga dy me marmelate ne mes dhe sheqerosim me sheqer pluhur.Nga kjo mase brumi dalin 25-30 lule te bashkuara,te cilat ne amballazhe te metalt ruhen deri ne 3 jave, kurse ne ngrirje te thelle deri ne 2 muaj.

Burimi: Kuzhina Shqiptare