Biskota me marmelatë

Përbërësit

250 gr margarin

125 ml vaj

250 ml kos

1 luge te vogle sodë bikarbone

1 luge uthull sallate

650 gr miell

150 gr sheqer pluhur

1 sheqer vanilje

1 marmalate sipas deshires

Thelpinje arre

Hapat

Ne nje ene shkrijme margarinen,shtojme vajin,kosin,uthullen,soden bikarbone dhe miellin gradualisht. Brumin e fituar e leme ne frigorifer per 3 ore.

Pastaj nga brumi marim me dore nga nje sasi brumi te cilin e hollojme ne forme peteze,pastaj ne mes qesim nga nje luge te vogle marmelate dhe mbyllim rreth e rreth ne forme luleje. Pastaj radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe pjekim ne 180 grade per 20-25 minuta.

Biskotat e pjekura i mbushim sheqer pluhur dhe servojme sipas deshires me caj ose kafe.