As Amerikës “nuk po i prenë sakica një vend” – Tri letra, tri qëndrime

0
Shkruan : Fadil Maloku, sociolog 1. Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeu, sot i bëri apel Brukselit që të unifikohet për ta përballuar kërcënimin gjeostrategjik...

Të frymosh shqip e të flasësh shkinisht kundër njëri-tjetrit

0
Shkruan: Fidan Mustafa Anëtarësia për një vit në Bashkësi @e është sa një Pako Cigare ditore; Anëtarësia për një vit në Bashkësi Islame është sa një...

Kosova më mirë t’i kthejë serbët, se sa t’ia japë 25% të territorit Serbisë

0
Shkruan: Fadil Maloku, sociolog 1. Opsioni i kthimit të serbëve në (qytetar lojal) favor të ruajtjes së tërësisë territoriale të Kosovës, si kalkulim; ekonomik, demografik...

Shoqëri e marrë e një shteti të marrë

0
Shkruan: Resul Sinani Lajmi për 16 vjeçaren nga Drenasi më ka shokuar, ashtu si secilin qytetar tjetër të këtij vendi. Përjetimet e saj ta ngrijnë gjakun,...

Ramush Haradinaj, aktualisht gjendet para dy “vetëvrasjeve” (egoiste dhe altruiste) interesante politike!

0
Shkruan: Fadil Maloku (Haradinaj, për taksen ka veç dy opsione, e treta nuk egziston; Opsioni e parë, që ta PRANOJ pezullimin e taksës dhe ta humb...

Grevat dhe protestat mund të shpiejën shtetin drejt kolapsit

0
Janë duke vazhduar grevat në Kosovë. E lidhur me këtë gjendje në të cilën gjendet shteti, ka reaguar edhe profesori universitar, Milazim Krasniqi. Përmes një...

Angela Merkel në veten e parë: “Barazia mes gjinive në të gjitha fushat mua...

0
Angela Merkel nuk njihet si politikane që ofron shumë pamje në jetën e saj private. Për të me rëndësi është cilësia e qeverisjes dhe...

“Ra ky mort e u pamë”!

0
Tani kur epilogu i kësaj ngjarjeje thuaj se po përmbyllet, doli në shesh një gjë që ndoshta të gjithë e dinim, por thjeshtë nuk...

Mësimdhënësi nga Vushtrria: Letër Agim tekanjozit!

0
Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, në një mënyrë a një tjetër, u paska dhënë ultimatum mësimdhënësve kosovarë. Ai mes të tjerash paska thënë...

Amaneti nga varri!

0
Shkruan: Mehdi Mulaj Po thonë se janari nisi me ditë të ftohta dhe me acar të madh. E paska mbuluar edhe dëbora. Nuk e di,...