Maqedoni: Shqiptarët me 32 deputetë në Parlamentin

0
Bazuar në të dhënat e publikuara nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, partitë politike shqiptare do të kenë 32 deputetë. Kjo është një ngjarje historike pasi është...

Strugë, ekzekutohet biznesmeni i denuar për prostitucion

0
Një ish i burgosuri për prostitucion Dilaver Bojku – Leku është ekzekutuar teksa qëndronte në lokalin e tij në plazhin Akua Blu në bregun e...

U pengon gjuha shqipe edhe në zarf

0
Avokati tetovar, Harun Behadini, është ankuar se Posta e Maqedonisë nuk merr parasysh adresat e dërgesave, kur në të njëjtat shënohet adresa në gjuhën...

Nga 16 gushti, kush nuk është i vaksinuar nuk mund të ulet në kafene

0
Duke filluar nga 16 gushti nuk do të kesh mundësi të ulesh për kafe apo drekë nëse nuk je vaksinuar. Selektimi i klienteles nëpër objektet...

29 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, shërohen 6 pacientë

0
Gjatë 24 orëve të fundit prej gjithsej 349 testeve të realizuara në vendin tonë, 29 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas qyteteve, 9 raste...

Përleshje e armatosur në Shkup, vriten dy shqiptarë

0
Dy persona janë vrarë nga një gjuajtje me armë që ndodhi mëngjesin e sotëm në lagjen Fushë-Tophanë të Çairit. E gjithë lagjja është e...

Në Shkup do të ndërtohet një xhami e re “Osmane”

0
Janë hedhur hapat e parë për ndërtimin e Xhamisë Qendrore të Tophanës në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup, e cila do të ndërtohet nga ana...

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, e pranueshme për shqiptarët

0
Përfaqësuesit politikë dhe analistët shqiptarë në Maqedoni e kanë mirëpritur marrëveshjen e arritur me Greqinë për emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”, e cila,...

Rezultati i përditësuar i zgjedhjeve, BDI e para te shqiptarët

0
Komisioni Shtetëror Zgjedhor ka dalë me rezultate të para për ditën e zgjedhjeve në Maqedoni, shkruan Telegrafi Maqedoni. Nga 74.60% të vendvotime të numëruara: OBRM-PDUKM 310.953...

Çfarë ndodhi më 9-10 Maj në Lagjen e Trimave? (Video)

0
Më datën 21 prill të vitit 2015 një grup i panjohur për atë kohë kishte sulmuar kollën kufitare në Gushincë dhe kishte marrë sasi...