“S’ka prindi 1 dhe 2”, në Shqipëri rrëzohet kërkesa e dy grave për regjistrimin...

0
Gjykata e Lartë në Shqipëri ka rrëzuar kërkesën e dy grave që kërkuan t’i regjistronin dy fëmijët me të drejta mëmësie të barabarta. Sipas raportimeve...

Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

0
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar po shpërndahen informata të rreme se turistët i kanë braktisur plazhet shqiptare, duke shtuar se sivjet është...

Sot hapet tuneli i Llogarasë, Rama: Do të ndryshojë udhëtimin drejt jugut

0
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se sot do të hapet tuneli i Llogarasë. Edi Rama, përmes një postimi në profilin e tij në...

Vdes shkrimtari Ismail Kadare

0
Ditën e sotme, në orët e para të mëngjesit ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare Ismail Kadare. Kadare ishte shtruar me urgjencë mëngjesin e sotëm...

Tkurret popullsia e Shqipërisë, për 10 vjet ka 400 mijë banorë më pak

0
2.402.113 banorë jetojnë në Shqipëri, sipas rezultateve të Censit 2023. Në krahasim me të dhënat e Censit të Popullsisë dhe Banesave 2011, ku popullsia ishte...

Makina e parë ushtarake shqiptare “Shota”, prezantohet në Panairin e Parisit

0
Prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”, është prezantuar në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris. Shqipëria merr pjesë për herë të...

Besimtarët myslimanë në Shqipëri falin namazin në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë

0
Besimtarët myslimanë në të gjithë botën, por edhe në Shqipëri kremtojnë sot Kurban Bajramin. Mijëra besimtarë shqiptarë u mblodhën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për...

Tensione në protestën para Bashkisë së Tiranës

0
Në Shqipëri vazhdojnë protestat për të "denoncuar rastet e korrupsionit në Bashkinë e Tiranës", ndërkohë edhe protesta e 12-të është shoqëruar me tensione dhe...

Rama publikon video, “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

0
Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar pamje nga automjeti i parë ushtarak i blinduar i prodhuar në Shqipëri. Rama ka thënë se...

Kosovë – Shqipëri, nis zbatimi i regjimit të lirë të trafikut ndërkufitar

0
Sot ka nisur regjimi i lirë të trafikut lokal të kufirit në hapësirën prej 30 km nga të dy anët e kufirit mes Shqipërisë...