Ullinjtë 2000 vjecar shqiptar (Video)

0
Shumë prej pemëve më të vjetra në Shqipëri janë pemë ulliri. Në mbarë vendin, gjenden ullishte që janë mbjellë nga ilirët, grekët e lashtë...

A është Shqipëria në “Unazën e Zjarrit”, zonë e prirur për tërmete?

0
Shqipëria është goditur nga një tërmet shkatërrimtar që ka për pasojë së paku 25 jetë të humbura, qindra të lënduar dhe qindra të pastrehë. Por...

Gjenocidi i ujgurëve në Kinë, autoritetet fusin në listën e zezë historianin shqiptar

0
Ministria e Jashtme e Kinës ka mbrojtur politikat e saj në Xinjiang deri më tani, duke i quajtur akuzat për gjenocid- gënjeshtra të shekullit. Deklarata...

Komunizmi në Shqipëri: “Ndërtimi i njeriut të ri komunist” – Panel nga studiuesit shqiptarë...

0
Në sallën e konferencave të “İstanbul Şehir University” në Stamboll, pasditën e së shtunës u mbajt paneli me temën “Komunizmi në Shqipëri: Ndërtimi i...

Momenti kur neutralizohet autori i plagosjes së 5 personave te xhamia në Tiranë

0
Kanë dalë pamjet nga momenti kur është kapur dhe neutralizuar autori i plagosjes së 5 personave në xhaminë “Dine Hoxha” në Tiranë. Në video, shihet...

Grabitet xhamia “Ebu Beker” në Shkodër

0
Një xhami në Shkodër është grabitur, ku për pasojë grabitësit kanë marrë arkën e parave të xhamisë. Policia në Shqipëri ka njoftuar se bëhet fjalë...

Shqipëria thyen rekordin me numrin e rasteve të reja me COVID-19

0
Rritet numri i të prekurve me COVID-19, ndërsa 36 raste të reja janë identifikuar brenda 24 orësh. Dita e sotme ka edhe rastet më të...

Me shami dhe shofere autobusi, shqiptarja që habiti italianët

0
Në ditën e dytë të vitit, Corriere della Sera i ka kushtuar një shkrim të gjatë një gruaje shqiptare 37-vjeçe me origjinë nga qyteti...

“Në Shqipëri shoh Evropën e Re”, Alabbar flet për investimin 2.5 miliardë dollarë në...

0
Për investimin 2 miliard dollarë të Portit të Durrësit nga Mohamed Alabbar themelues dhe pronar i kompanisë EMAAR, është folur në median prestigjioze CNN. Mohamed...

“Lek i ri dhe lek i vjetër”, ja si lindi kjo ide

0
Seria e kartëmonedhave të emetuara në vitin 1964, i ashtuquajturi “Leku i ri” Më 16 gusht 1965, në bazë të dekretit nr. 4028, datë 14.07.1965,...