Iran, protesta kundër sulmeve të Izraelit ndaj palestinezëve

Në kryeqytetin e Iranit, Teheran, u protestua kundër sulmeve të Izraelit kundër palestinezëve në Mesxhid al-Aksa, Kudsin Lindor dhe në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas mediave iraniane, dhjetëra njerëz u mblodhën para ndërtesës së OKB-së në Teheran duke thirrur parulla anti-izraelite dhe anti-amerikane.

Midis demonstruesve tërhoqi vëmendjen që disa fëmijë mbanin postera të foshnjave palestineze dhe fëmijëve që humbën jetën në sulmet izraelite.

Gjatë fjalimeve, institucionet ndërkombëtare u thirrën të “mbështesnin Palestinën”. /aa